973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Yılda 700.000 kişinin ziyaret ettiği Hirshhorn Müzesi

İnci Aksoy

11 yıl önce
Hirshhorn Müzesi, önemli bir modern sanat koleksiyoneri ve finansçı olan Joseph H. Hirshhorn (1899-1981) tarafından kurulmuş. Hirshhorn, 1960’lı yıllardan itibaren resim ve heykelden oluşan koleksiyonunun tamamını müzeye bağışlamış. Washington DC’de bulunan müze 1974 yılından beri halka açık ve ücretsiz.

Muhteşem bir mimariye sahip olan müze,  Gordon Bunshaft (1909-1990) tarafından tasarlanmış. Etrafı 4 tane sütun ile çevrilmiş ve silindir şeklindeki bina, dışarıdan uzay aracına benzetiliyor.

Modern ve çağdaş  sanat eserlerinin bulunduğu müzede dünyanın en önemli sanatçılarına ait 12.000’ den fazla eser bulunuyor.

   Müzeye geldiğinizde sizi Alexander Calder’in muhteşem heykeli karşılıyor. Amerikalı heykeltıraş  (1898 – 1976) Kinetic Art’ ın öncülerinden olan Calder’in kendi adına da vakfı bulunuyor.

  


Müzenin içinden Washington DC’nin muhteşem manzarası.Arjantin doğumlu, İtalyan sanatçı Lucio Fontana’nın neondan oluşan uzay ışığı enstalasyonu.


 


Hirshhorn Müzesi ‘Experiments In Light, Color and Space’ sergisiyle Latin Amerikalı sanatçıların eserlerine yer veriyor.


 


Caracas doğumlu Venezuella’lı sanatçı Carlos Cruz – Diez 1923 doğumlu. Paris ve Caracas arasında çalışmalarını sürdürüyor. Kendi adına vakfı ve müzesi var. Kinetic Art ve Op’Artist.


 


Carlos Cruz - Diez

  


Dan Flavin (1933-1996) Jamaica doğumlu Amerikalı sanatçının kendi adına New York’ta sanat enstitüsü bulunuyor.


 


Venezuella’lı sanatçı Jesus Raphael Soto (1923-2005). Kinetic Art ve Op’Art öncüsü. Uzun yıllar Paris’te yaşayan sanatçının dünyanın en önemli müzelerinde eserleri bulunuyor.


 


Jesus Raphael Soto’nun ilginç enstalasyonu çocukların bile ilgi odağı.

 


Arjantin’li, 1928 doğumlu sanatçı Julio Le Parc serginin en ilgi çeken isimlerinden biriydi. 84 yaşındaki sanatçı Kinetic Art ve Op’Art ın öncülerinden.


  


Leo Villareal 1967 doğumlu New Mexico’da doğan sanatçı, çalışmalarını New York’ta sürdürüyor. Led ışıklarından yaptığı tünel rüya aleminde gibi hissettiriyordu.


 


 Müzenin bahçesindeki havuzun etrafında çağdaş sanatın en önemli ismi, Çin’li sanatçı Ai Weiwei’nin Circle of Animals / Zodiac Heads isimli 12 burcu simgeleyen bronz heykelleri gelenler hayranlıkla izliyorlar.

    


 Çin Astrolojisine göre maymun oluyormuşum. Burcum maymun ve ben =) 


  Yazı ve Fotoğraflar: İnci Aksoy
 En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin