Ardan Özmenoğlu'nun son dönem işlerinden oluşan, E PLURIBUS UNUM (Birçoğunun içinden, tek) başlıklı kişisel sergisine Bertrand Delacroix Galeri 29 Kasım’da açıldı.

Ardan Özmenoğlu nun Post-itleri New York u Sardı

16 B izlenme  
17.12.2012

Ardan Özmenoğlu'nun son dönem işlerinden oluşan, E PLURIBUS UNUM (Birçoğunun içinden, tek) başlıklı kişisel sergisi en önemli galerilerin bulunduğu Chelsea'de, Bertrand Delacroix Galeri'de 29 Kasım tarihinde başladı. 
 
 
Özmenoğlu, büyük ebatlı cam heykeller, post-it kağıtlar, fotoğraf ve neon ışıklandırma dahil olmak üzere birçok araçla çalışan, üreten çok yönlü bir sanatçı. 2006'daki ilk sergisinden bu yana sıradışı işleri Amerika'da ve İstanbul, Berlin, Zagreb dahil olmak üzere yurtdışında 40'tan fazla sergide yer aldı.

Sosyo-politik içerikle zenginleşmiş olan eğlenceli işleri izleyiciyi, tanıdık imgeler, ürünler ve fikirler üstünde tekrar düşünmeye itiyor.

 
Her yerde bulunabilen, cam ve post-it kağıtları gibi sık kullanılar materyalleri, geçmiş ile şimdiki zaman, sanat tarihi ve çağdaş sanat trendleri, yaratıcılık ve tüketicilik, tekrarcılık ve öznellik, bütün ve parçalanmış gibi zıt fikirleri biraraya getiren sanat eserleri yaratmak için kullanıyor.

Ardan Özmenoğlu'nun işleri, estetik olarak ilginç olmalarının yanısıra, içerik olarak da zeki ve düşünmeyi harekete geçiren nitelikler taşıyor. Cam heykelleri, izleyicinin bütün olarak imgeyi görebilmesi için eksik yerleri kendisinin doldurması gereken parça parça bölünmüş tecrübeler yaratıyor.

Post-it kağıtlarıyla yaptığı işler ilk bakışta mozaik gibi, her bir serigrafi baskı yapılan kağıdın daha büyük ve anlamlı bir bütünün parçası haline geldiği, bölünmüş bir halde gözüküyor. Kendisinin, alışılmamış post-it tuvalleri, neredeyse organik bir şekilde zamanla değişiyor: Post-it kağıtları kıvrılıyor, bükülüyor ve bazıları da düşüyor.

1979 yılında Türkiye'de doğan Özmenoğlu, Ankara'da Bilkent Üniversitesi'nde Sanat, Tasarım ve Mimari alanlarında lisans ve yükseklisans eğitimini tamamladı. California, Berlin ve Viyana'da sanatçı programlarına katıldı. Özmenoğlu İstanbul-New York arasında çalışmalarını sürdüyor.İnci AksoyEda Aksoy -  Ardan ÖzmenoğluArdan Özmenoğlu, en önemli koleksiyonerlerinden olan Mustafa Taviloğlu'na sergisini anlatırken..

New York, Chelsea' de Bertrand Delacroix Galeri'deki sergi 29 Aralık 2012 tarihine kadar devam ediyor.

 

Devamı

Seçtiklerimiz