292. Müzayede | Çağdaş Sanat Eserleri | Artam Antik A.Ş

109 B izlenme  
4.11.2020

292.Müzayede
Çağdaş Sanat Eserleri
28 Mayıs 2016
Artam Antik A.Ş

Antik A.Ş. müzayede evinin 28 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştireceği 292. müzayedesinde çağdaş Türk resminin usta isimlerine ait değerli tablolar satışa sunuluyor.. Erol Akyavaş, Mehmet Güleryüz, Fahrel Nisa Zeid, Burhan Doğançay, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Neş’e Erdok ve Nejad Melih Devrim imzalı eserlerin yer aldığı müzayedede 1950’den günümüze çağdaş sanatçılardan bir seçki sunuluyor. 

Müzayedenin başyapıtı 500,000 TL açılış rakamı ile satışa sunulan Mehmet Güleryüz’ün 1987 tarihli tuval üzerine yağlıboya, 260x260 cm ebatlarındaki “Kaçış” adlı görkemli eseri. Süreyya Ağaoğlu Çocuk dostları dernek koleksiyonundan müzayedeye sunulan eserin satışından elde edilecek gelir eğitim ve yurt yapımında kullanılacak. 

Müzayedenin diğer önde çıkan önemli eseri Erol Akyavaş’ın “Göreme” isimli 1960 – 65 döneminden bir tuval çalışması ve farklı dönmelerinden eserleri ilk kez satışa sunulacak. Burhan Doğançay’ın New York Manhattan duvarlarını konu alan Alexander’s serisinden üç eseri ve koniler serisinden çift tuvalli çalışması da 28 Mayıs müzayedesinde satışa sunuluyor. Neş’e Erdok’un 1989 tarihli tuvali, Fahrel Nisa Zeid’den “Şirin Devrim” portresi, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Karadut” çalışması gibi Türk resim sanatında damgasını vurmuş usta isimlerin önemli eserleri ilk kez satışa sunulacak. 

Müzayedede ayrıca Orhan Peker, Abidin Dino, Avni Arbaş, Nuri İyem, Cevat Dereli, Turan Erol, Eren Eyüboğlu, Mübin Orhon, Komet, Mustafa Ata, Fikret Mualla, Ömer Kaleşi, Abdurrahman Öztoprak,  Adnan Varınca, Şükriye Dikmen, Fevzi Karakoç, İbrahim Balaban ve Selim Turan imzalı eserler yer alıyor. 

Kemal Önsoy’un 2006 tarihli 175 x 210 cm ebatlı görkemli tuvali de müzayedenin öne çıkan eserleri arasında.. Alev Ebuzziya, Canan Tolon, İsmet Doğan, Ekrem Yalçındağ, Burcu Perçin ve Barış Sarıbaş imzalı güncel sanatçıların eserleri de 292. Müzayedede satışa sunuluyor. 

Olgaç Artam yönetiminde Antik Palace'da gerçekleşecek 292. Müzayede 28 Mayıs Cumartesi günü Saat 15:00’de.. Online katalog ve detaylı bilgi için; www.artamonline.com (0212) 236 24 60 telefon numarasından müzayede ile ilgili bilgi alınabilir.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1.8 milyon liraya satılan “İstanbul” tablosu ve Burhan Doğançay’ın 1 milyon liraya satılan “Mavi Güzel” adlı eserinin satışı ile sezona başlayan Antik A.Ş.’nin Mart müzayedesinde Erol Akyavaş’ın “Fallen City II” adlı eseri 1.9 milyon, Fahrel Nisa Zeid’in “The Reverse” adlı çift taraflı eseri 1.575.000 TL’ye satılmıştı. 

Müzik: Müzikotek

 

 

Devamı

Seçtiklerimiz