5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg
Bazı insanlar hayatta ne yapmaktan keyif aldıklarını, ne yaparak kendilerini iyi hissettiklerini geç olmadan keşfeder. Gonca Vuslateri'de hayatı büyük bir tutkuyla yaşayan özel insanlardan.. .

Gonca Vuslateri: "Şiir takdir gören acılı tarafım" - Özel Röportaj

4 B izlenme  
12.10.2011

 

Arifsiz Sevincim

Dirilt beni.!
Sıcak düşlerin zenginliği
mora dönmüş kırılgan bir tırnak dantelimde.
Benim Ah'ım bu gidişle ;
Yalnızca İnsanlığın şiiri.

Ah ki
Esmer bir adam..
Saçları yorgunluktan daha sözlü.
Edepsiz bir ayrılık sonrası
toza dönmüş Artemis biblosu.
Ah.

Ah ki
Bir sigara.

Ah ki Ankadır aslında.

Dirilt beni.
Küt kesilmiş kalbimin
kökleri hala Benim.
Birinci yarıyı o kadar karmaşık tamamladım ki ,
Bundan sonrası
Allahkerim....

Bir trafik kırmızı ışıkta muntazam duruyorsa
Kuşların şakası kimseyi güldürmüyor demektir.

Göklere gidelim .
Bırak pencere kenarlarına ömür tözlesinler.
Bırak bizi içerden izlesinler..
Bu yiğitlik ilk günden beri sırtımdan kazanıldı benim
Tek de değildim üstelik.

Doğmadığım yılların destanında yazıyor Hayat.
Çünkü,
Virgülü doğru yere konulmuş bir savaşın adıdır:Destan

Bu gece bu yalnızlıkta ,
Tüm savaşlar bizim doğurduğumuz bir parça et.

Hiç bir adımdan yorulmadım daha!
Topuklarımda mavi çizgiden
Yunanca :
"Seni Seviyorum" yazıyor.
Ama İlk günden bu yana,
Her kadın günde bir kez ağlıyor.

Ah ki bir Johnnie Walker fısıltısı:
"Yürümeye devam et."

Göklere gidelim
Ve Orada Yor beni.
Yürümenin anlatacağı toprak
etimden ileri gidemez.
Kes ayağımı yerden.
Bırak kanım batırsın günü.

Moda sahilinde.
Sakin bir
Salı günü.

Mutluluk,
Haybeye düşen kızıl bir yağmur.

Ah.
Ah ki sensin .işte.
Ah .
Sen.Ah.
Sevgilim.
Keşke yorgun olmasan şu saat
Ve .
Beni
Dökerek sevsen.


-Daha da!

Gonca Vuslateri

 

 Bazı insanlar hayatta ne yapmaktan keyif aldıklarını, ne yaparak kendilerini iyi hissettiklerini geç olmadan keşfeder. Gonca Vuslateri'de hayatı büyük bir tutkuyla yaşayan özel insanlardan.. .

Goncayla  Pop Up Cafe'de bir araya geldik ve şiirle yolculuğunu konuştuk.
Keyifli okumalar...


Ne zaman şiir yazmaya başladınız?


İki sene önce bir gece aniden kalktım. Çok kıvrandığım bir konu vardı içimde. Bir yandan büyüyorsun bir yandan dünya görüşün ilerlerken standart kendi cinsine has gel-gitler yaşıyorsun.  Birini seviyorsun, birine aşık oluyorsun.

İki tane doğal olarak olanla, standart olarak olan arasında mutlaka bir patlama noktası oluyor. 23 benim patlamamdı. Nerde duruyor bu yaş diyordum.

O zaman etkisinde kaldığım bir roman vardı.Tim Robbins'i severdim. Kafasını, bana yaptırdığı yolculuğu severdim. O zaman 'Parfümün Dansı'nı okumuştum.  Orda Alobarla Kudra'nin aşkından çok etkilenmiştim. 'Kızıldım Alobar' diye bir şiir yazmıştım.

Kaç şiiriniz var?

Hiç teknik bakmadım ama, zorlama olanlarla standartın üstüne çıkıp evet bu aslında iyi olabilir ve üstünde oynanabilecek dediğim kırk tane var. Ama ben bunları kitap yapmaya başlıyoruz dediğim zaman kitabın içine konulacak baska durumlarımız var Mehmetle.

Nasıl?
 
Yani ben o şiirlerin bir şiir bir fotoğraf olmasını istiyorum. Sanat aynı zamanda Içinden cıkamadığımız patlama noktalarının tetiklenmesi ve ortaya çıkan acı verici şeylerin bir gün değerlenip takdir de görebileceği bir yol. 

Başkasına gösterildiğinde bunun utanılacak bir sey olmadığı gibi üzerine takdir ve ödül aldığı için, Mehmet'in takdir gören bir acı tarafı oldu.

Fotoğraf, sinema, şiir, resim, heykel ve bir çok dalda yaşanan bir şey..  Bu da benim çok takdir gören bir acılı tarafım oldu.Biz dedik ki: Biz niye manyağız? Madem kana bakmayı seviyoruz niye bu iki ayrı kanı bir araya getirip bir şeyi yeniden yaşatmaya çalışmıyoruz. Madem ikimizde de bolca kan var. O zaman gel ölü olan, beyaz olan sayfaları boyayalım.

Sen bunlara fotoğrafını koy, bende yazı yazayım, küçük anektodlar, anılar, bir an: durup dururken günlük rutin hayatın içinde elinde pazar çantası eczaneden çıkmışsındır. Güneş ne güzel dersin, mp3'ü üşenerek, torbaları yere bırakarak alırsın kulağına takip müziğini dinlemeye başlarsın ve dersin ki su an hayat mükemmel ve bana bir şey oldu. Oynamaya başlarsın kendinle.

Hep insanların gerçeği arayışlarının hareket devinimi aslında ve bunları çok seviyorum. Bunları da yansıtabilmenin peşindeyim aslında. Küçük anektodlar notlar yazmak istiyorum.

Şiir bittiği zaman nasıl bir his oluyor?
 
İşi şairane konuşmam çok zor. Çünkü bende şu olmuyor. Ben bunlarada hastayım mesela. Eskiden yazarlar biliyorsun dergilerde para kazanmak için adam yirmi şiir yazmak zorundaydı. Oturuyor, iyi yazar biliniyor  ve iyi yazar bilindiği için iyi yazmak zorunda. Yazıyor ve on dört tane o kadar güzel şiir yazıyor ki ağlamaktan diğerlerini okuyamıyorsun.  Öyle bir fabrika yok bende. Öyle bir geliyor yazıyorum.

Kendi şiirlerinizi nasıl okuyorsunuz?

Müzik açıyorum çok komik! Bir de başkası okurken böyle, orda bir kelime oyunu yapmışım diyorum ki, orda ki kelime oyununu anladın mı? Bak dinle diye tonluyorum bir de.
Yazdığınız şiirlerin Mehmet Turgut ile bir projeye dönüşmesi söz konusu değil mi?

Şimdi Mehmet ile bu şiirleri bir proje yapmayı düşünüyoruz. Çok birinci tekil ağızdan çok senlere yazılmış bir şiirdi bu. Duygusu ve kendi yaşımda bende durduğu tasviri çok iyiydi. Bunu benim Mehmet ile paylaşmam Mehmet'e şiir yazmamla başladı.

Bizim yazarlarla ilişkimizde şöyle bir durum var bir yazarla ilişkin onu okuyarak başlamışsa eğer ve gerçekten sana ettirdiği yolculuk hatta ondan da yolunu ayrılıp kendi yoluna gittiğin çıktığın bir yolculuğa büründüyse durum çokta fazla rafta kendi adını göremiyorsun hayal olarak. Diyorsun ki bu ülkede şu var ben nasıl böyle bir şey yapabilirim şimdi olmaz ki yani diyorsun ama öyle bir şey değil.
Benim neden torunuma böyle bir şey kalmasın. O kadar isterim ki anneannemin kitabını sahaftan bulup almak şu anda hayatımı verebilirim bu duygu için. Ben böyle duyguların cok peşinde bir kızdım. Onun peşinde bir evladım olacağına da eminim. O yüzden ona bir tane bir şey bırakabilirim.

Satmaz, eşe dosta veririm. Benimde elimde kalmaz. Ama onun da torunu sahaftan bulabilir. Ben tarihsel böyle sürprizli şeyleri çok seviyorum. Insanın kendini iyi hissedecek çok mistik bir duruşa ihtiyacı varsa bence biraz parşömen biraz kağıt tutmak belki saçmak, karıştırmak iyi gelebilir kanımıza. Dünyanın kıyılmış canlılar içinde bence en iyi değerlendirilmiş ve dünyadan özürünü dilemiş olan  gelişmiş eylem sayfadır. Başka bir şey bulamıyorum.


Şiir bir yandan başka sanatsal yaratımlara da zamanla dönüşebilir mi?

Dönüşebilir. Benim kendi adıma şu an bir kaç üzerinde çalıştığım projem var. Kafamda filmle ilgili. Mehmet'in zaten şu an kendi çekmek istediği bir şey var. Şu an beraber çalışıyoruz.

Ben ki kendi dünyamda inanılmaz sorumluluk yapıp daha ne yazılabilir ne yapılabilir  işin kelime ve sözel katkısında çok kendi capımda küçük çığırlar açma derdindeyim. Ama dediğim gibi yolculuğun kendisinin güzel olmasıyla ilgili bir şey. Bu yüzden ikimizde cok heyecanlıyız. Daima her an bir şey için heyecanlıyız.

Röportaj: Kemal Hamamcıoğlu
mail: info@ekavart.tv

Devamı

Seçtiklerimiz