f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png
Gündemde olan beş tiyatro oyunu: Huysuz, Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı, 3 Kadın Bin Turna, Şenlikli Limonata, Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar

Gündemdeki Beş Tiyatro Oyunu

17 B izlenme  
20.02.2014
Hastalık hastası, cimri, bir o kadar da eğlenceli; 'HUYSUZ'

Eski tiyatro oyuncusu, hastalık hastası, cimri, huysuz ama bir o kadar da komik bir ihtiyarın, bulanık hafızasında canlanan eğlenceli, aşklı, entrikalı, danslı, rengarenk müzikal “Huysuz”; kahkaha garantili bir akşam vaad ediyor! Enerjik performanslarıyla harikalar yaratan oyuncuları, dikkat çeken müzik, dekor ve kostümleriyle “Huysuz”; 26 Şubat Çarşamba akşamı saat 20:30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM)

“Huysuz”; son yıllarda başarılı müzikallere imza atan Engin Alkan, televizyon ve sinemanın güzel ve yetenekli yüzü Deniz Uğur,  BKM yapımlarının yanı sıra sinema filmlerinden de tanıdığımız Büşra Pekin ve Gülhan Tekin, Umut Temizaş, Esra Akbaş ve Haki Biçici’yi aynı sahnede buluşturuyor.

İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen iki başarılı müzikal komedi “İstanbul Efendisi” ve “Şark Dişçisi” oyunlarının yönetmeni Engin Alkan’ın yazıp yönettiği “Huysuz”; bol gülmeceli, yüksek tempolu, interaktif seyirliğiyle yıllarca dilden dile anlatılan komedilerin lezzetini yakalıyor ve seyircisine tiyatro izlemenin keyfini yaşatıyor.


'Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı'

İktidar bağımlılarının sefilliğini aynı zamanda faşizmin, merhametle çaresizlikten yükselişini ve tepeden inme tuzaklar bütünüyle sarmalanmış bir dünyayı anlatan “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”; 25 Şubat 2014, Salı akşamı saat 20:30’da, Moda Sahnesi’nde, 27 Şubat 2014, Perşembe akşamı saat 20:30’da, Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde!

Brecht’in savaş döneminde yazdığı anti-faşist bir oyun olan “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”nı seyirciyle buluşturan Tiyatroadam’ın, bu oyununda; Hitler'in iktidara yürüyüş öyküsü ile ünlü Chicago'lu gangster Al Capone'un öyküsü örtüştürülüyor. Oyunda, günübirlik çıkarlar adına iktidar ve sermaye sahiplerinin yasaları çiğneyerek işbirliği yaptığında; ülke siyasetinin, toplumsal düzenin onarılmaz ve geri dönülemez bir baskı rejimine dönüşebileceği gerçeği gözler önüne seriliyor.


Sözün bittiği yerde, beden tiyatrosu; “3 KADIN BİN TURNA”!

3 farklı kadının çok bilindik, bir o kadar da çarpıcı hikayelerini, bedensel anlatımın önde olduğu bir performansla anlatan “3 Kadın Bin Turna”; kadına yönelik şiddetin sarsıcı gerçeklerini sahneye taşıyor! Ayça Bildik, İrem Erkaya ve Yeşim Egemen Özaydın’ın performanslarıyla izleyenleri derinden etkilediği beden tiyatrosu “3 Kadın Bin Turna”; 25 Şubat 2014, Salı akşamı 20:30’da Emek Sahnesi’nde, 26 Şubat 2014, Çarşamba akşamı 20:00’de ise Hayal Perdesi’nde sahnelenecek.

Daha önce yolda, okulda, otobüste, manavda, kafede, düğünde, sinemada, barda, pazarda, çarşıda, evde karşılaştığımız kadınların sadece üçü... Biri, babası yaşında adamla evlendirildiği, biri, bir gün ansızın ortadan kaybolan evladını aradığı, biri, güvenilir insanların varlığına inanıp tecavüze uğradığı için; sustular, susturuldular, susmak zorunda kaldılar. Bir beden tiyatrosu olarak hayata geçen “3 Kadın Bin Turna”; buruşturulup bir kenara atılmış kağıt parçaları gibi, yere düştüğü anda unutulan bu hayatlara dikkat çekmek için yola çıktı.


Yanlış bir otel odasında, tuhaf ama içten diyaloglar! 'Şenlikli Limonata'

 Yanlış zamanda, yanlış bir otel odasına dalıveren bir hayat kadını ve tesadüfen karşısına çıkan bu kadınla, hayatı sorgulama sürecine giren zengin ve iktidar sahibi bir adam... Günay Karacaoğlu ve Fırat Doğruloğlu’nun, oyunculuklarıyla iz bıraktığı “Şenlikli Limonata”; 26 Şubat Çarşamba akşamı saat 20:30’da Oyun Atölyesi’nde tiyatro severlerle buluşuyor!

Gece yarısı, sarı plastik saçları ve tuhaf yürüyüşüyle odadan içeri kamçısı ve termosuyla kendini top gibi atan bir kadınla karşılaşsanız ne yapardınız? Fidel Castro aşığı Fitnat Yengesi’nden sıkı komünist, yetmezmiş gibi, edasıyla Heidi Klum’a benzediğini söylüyorsa; emin olun gecenin sabahında o kadın sizi kopardığı sığ suların kenarında bile bırakmayacaktır. Tadı çoğu zaman buruk olsa da, “Şenlikli Limonata”  tiyatro severlere kara mizah kadehlerinden de çokça tattırıyor.

“Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”

Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet'in Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını ve eşi Piraye Hanım'a olan tutkusunu anlattığı ve Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk, Timur Selçuk gibi bestecilerin seslendirdiği Nazım şarkılarının da yer aldığı “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”, 24 Şubat 2014, Pazartesi akşamı saat 20:30’da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde.

Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet'in ölümünün 50. yıldönümü için uyarlayıp yönettiği ve sahnelenmeye başladığı günden beri oldukça ses getiren “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”; ozanın, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını ve eşi Piraye Hanım'a olan tutkusunu anlatıyor. Usta oyuncunun, Hikmet’in sürgün yılları ve vatan hasretine odaklandığı oyunda, izleyici adeta ozanın destansı yaşamındaki o yıllara doğru yolculuğa çıkıyor. 

Devamı

Seçtiklerimiz