12. İstanbul Bienali (17 Eylül-13 Kasım 2011) hem biçimsel olarak yenilikçi hem de siyasal açıdan sözünü esirgemeyen yapıtlara odaklanarak sanat ile siyaset arasındaki ilişkiyi inceleyecek.

İstanbul Bienali 2011 – İsimsiz

12 B izlenme  
21.08.2011Bienalin ana ilham kaynağını sanatsal üretimi bu tür bir anlayışın en güçlü örneklerinden olan Kübalı-Amerikalı sanatçı Felix Gonzalez-Torres’in (1957-1996) yapıtları oluşturuyor.


Bienalin başlığı İsimsiz (12. İstanbul Bienali), 2011. Bu başlık Gonzalez-Torres’in yapıtlarının çoğunu isimlendiriş şekline bilinçli bir gönderme yapıyor: “İsimsiz” ve ardından parantez içinde gelen bir açıklama.12. İstanbul Bienali, hem biçimsel olarak yenilikçi hem de siyasal açıdan sözünü esirgemeyen yapıtlara odaklanarak sanat ile siyaset arasındaki ilişkiyi inceleyecek.

12. İstanbul Bienali’ndeki karma sergilerin başlıkları “İsimsiz” (Pasaport), “İsimsiz” (Ross), “İsimsiz” (Ateşli Silahla Ölüm), İsimsiz (Soyutlama) ve İsimsiz (Tarih) olarak belirlendi. İsimsiz (Film) programının her bir bölümü de bu başlıklara karşılık gelecek şekilde adlandırıldı.
 

Devamı

Seçtiklerimiz