d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Dolmabahçe Sarayı Milli Saraylar Resim Müzesi

125 B izlenme  
31.10.2020
Dolmabahçe Sarayı
Milli Saraylar Resim Müzesi
 

T.B.M.M. Başkanı Cemil Çiçek'in katılımı ve Antik A.Ş.’nin Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında gerçekleşdi. Milli Saraylar müze özel tanıtımı, saraylarımızda yer alan birbirinden değerli sanat eserlerini sanat meraklılarının görmesini amaçlıyor. Osmanlı sarayları, tarihte padişahlara ev sahipliği yapmakla kalmamış; kültür ve sanatın üretim merkezleri olarak da önemli bir rol üstlenmiştir. Osmanlı padişahları geçmişte, sanatın gelişmesi için yurtdışına öğrenci gönderilmesi, sanatçılara sipariş verilmesi, sergilerden eser satın alınması gibi birbiri ardına yaptıkları yeni atılımlar ile batılı anlamda Türk resminin en büyük destekçisi olmuşlardır.
Osmanlıdan günümüze gelen bu tarihi sorumluluğun gereği olarak da Dolmabahçe Sarayı’nın Veliahd Dairesi yaklaşık yedi yıl süren restorasyon çalışmaları sonrası çağdaş müzecilik standartlarında bir müzeye dönüştürülerek ‘Milli Saraylar Resim Müzesi’ olarak hazırlandı. Toplumda sanata ve kültüre olan ilgiyi arttırmayı amaçlayan Antik A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam, tüm sanatseverleri açılan müzeye davet ediyor ve değerli tabloları sarayın ihtişamlı odalarında Türk ve Oryantalist sanatçıların eserlerini görebilmenin önemini vurguluyor.
Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa, Abdülmecid Efendi, Halil Paşa, Süleyman Seyyid, Hüseyin Zekai Paşa, Hoca Ali Rıza, Şevket Dağ, İbrahim Çallı, Hikmet Onat gibi usta isimlerin yanı sıra saraya resim yapmış Ayvazovski, L. Gerome, Zonaro, Chelbowski gibi birbirinden değerli sanatçıların eserlerinin yer aldığı müze Pazartesi ve Perşembe hariç her gün 9.00 – 17.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.


Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz