d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ferhat Özgür Paris Pompidou Müzesi tarafından satın alınan eserlerini anlattı

23 B izlenme  
3.11.2020

Ferhat Özgür’ün ‘Vasiyet Ya Da 10 Emir’ (2009) adlı videosu Salzburg Modern Sanatlar Müzesi koleksiyonuna dahil edildi.

Sanatçının bu videosunun bir edisyonu ile 6.Berlin Bienali’nde gösterdiği ‘Metamorfoz Muhabbet’ adlı (2009) videosu aynı zamanda Paris Pompidou Müzesi tarafından da satın alındı.


Ferhat Özgür, 1965 yılında Ankara’da doğdu. Halen İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı-Multimedya Bölümü’nde öğretim üyesi olup çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

6.Berlin Bienali, 10.İstanbul Bienali ve 1.Tiran Biennalleri’ne katılan sanatçının yapıtları, yakın geçmişte, Centre George Pomdiou Paris, Reina Sofia Museum-Madrid, Museum der Moderne Salzburg, Mattress Factory Museum of Art-Pittsburgh, Fondazione Sandretto Re Rebaudengo-Torino gibi çağdaş mekanlarında düzenlenen kapsamlı grup sergilerinde yer aldı.

Yapıtları Centre George Pompidou, Fondazione Sandretto Re Rebaudengo, Zabludowicz Collection gibi uluslararası koleksiyonlara dahil edilen sanatçı, ‘Metamorfoz Muhabbet’ (2009), ‘I Can Sing’ (2008), ‘It’s Time To Dance Now’, (2008) ve ‘Vasiyet Ya da 10 Emir’ (2009) adlı video yapıtlarıyla pek çok uluslararası sergide dikkat çekti.

‘Metamorfoz Muhabbet’ adlı videoda sanatçı farklı geleneklerden gelen iki yaşlı kadının kıyafet değişimleri aracılığıyla kimlik değişimi ve aidiyet adaptasyon süreçlerini sorguladı.

‘It’s Time To Dance Now’ adlı videoda ise birey ve kentsel dönüşüm ilişkisini, kara çarşaflı genç bir kıza,  Ankara’nın farklı kamusal alanlarında tekno dansı yaptırarak sorguladı.

‘Vasiyet Ya da 10 Emir’de, Doğu ve Batı sanatı değerlerini ve çağdaşlık paradigmalarını ironik bir dille inceledi. ‘I Can Sing’ adlı videoda da benzer biçimde türbanlı bir kadından İngilizce bir ‘ballad’a playback yapmasını istedi.

Devamı

Seçtiklerimiz