Performans Belleği | Plato Sanat

103 B izlenme  
5.11.2020
Performans Belleği
10 Haziran - 13 Eylül 2015
Plato Sanat
 
Plato Sanat, 10 Haziran - 13 Eylül 2015 tarihleri arasında 8 Türk performans sanatçısını bir araya getiren, her şeyin temsili ve sembolik olduğu bir sanatsal tecrübeyi Marcus Graf küratörlüğünde sergiliyor.
 
Plato Sanat’taki Performans Belleği sergisi, Türkiye’de sosyolojik sebeplerden ötürü çok gelişemeyen performans sanatının ve bu disiplinin gelişimini desteklemeyi hedefliyor.
 
50 yılı aşkın bir süredir Performans sanatı, çağdaş sanat tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. İnsan vücudunu ana malzemesi, enstrümanı ve sanatsal çerçevesi olarak kullanırken, sosyo-politika, psikoloji, sosyoloji, cinsellik veya feminizm gibi toplumsal meseleleri yeniden gözden geçirir. Performans sanatçısının izleyici önünde performansını gerçekleştirdiği an temel öneme sahiptir. Fotoğraf veya video gibi mecralarla nakledilen o an, enerjinin büyük bir kısmı yok olurken, performans sanatçısının zamanı ve mekanı izleyiciyle paylaştığı sürecin özgünlüğü bu disiplinin ruhunu, özünü oluşturmaktadır. Bu yüzden de performans sanatını kaydetmek, arşivlemek ve iletmek çok zordur. Asıl soru da budur; performans gerçekleştikten sonra ne olur? Performans sanatını nasıl ve ne şekilde arşivleyebilir ve sunabiliriz?
 
Plato Sanat’taki bu sergi 8 sanatçının eserlerini sunmanın yanı sıra aynı zamanda performans sanatının kaydedilmesi, sunumu ve arşivlenmesi üzerinde de durmaktadır. Bu yüzden video ve fotoğraf gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra performanslar sırasında kullanılan türlü objeler de sergilenmektedir. Performans Belleği sergisi bu bağlamda her şeyin temsili ve sembolik olduğu sanatsal bir tecrübe yaratmaya çalışarak canlı performanslardan bilhassa kaçınmaktadır. Neticede ‘beyaz küp’ içinde ‘gerçek hayat’ yoktur. Bu yüzden de Performans Belleği sergisi kendi temsili ve sanatsal özgünlüğü bağlamında performans sanatının sunum biçimine odaklanmaktadır.
 
Küratör
Marcus Graf
 
Sanatçılar:
Burak Delier
Nezaket Ekici
Didem Erk
Genco Gülan
Erdal İnci
Hacer Kıroğlu
Burçak Konukman
Ferhat Özgür
 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz