286. Müzayede Değerli Tablolar ve Antikalar | Artam Antik A.Ş

103 B izlenme  
6.11.2020
286. Müzayede
Değerli Tablolar ve Antikalar
12 Nisan 2015
Artam Antik A.Ş
 
Asker ressamlarımızdan usta sanatçı Sami Yetik’in başyapıt eseri 
12 Nisan 2015 Pazar günü Antik A.Ş. müzayedesinde satışa sunuluyor.
Türkiye’nin lider müzayede evi Antik A.Ş. klasik Türk resmi ve Osmanlı eserlerinin yer aldığı 286. Müzayedesini 12 Nisan Pazar günü İstanbul Shangri-La Otelde gerçekleştiriyor.  Müzayedede Türkiye’nin köklü aile koleksiyonlarından çıkan Halil Paşa, Sami Yetik, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat ve Feyhaman Duran, Şevket Dağ imzalı başyapıt tablolar ile Osmanlı tuğralı gümüşler ve beykoz koleksiyonu, hatlar, fermanlar ve Hilye-i Şerife’ler satışa sunulacak.
Müzayedenin en önemli eserlerinden olan Sami Yetik 1917 imzalı “Milli Mücadele” konulu başyapıt tablosunda, askerler, efeler ve süvarileri özgün fırça darbeleri ile tuvaline aktaran büyük sanatçının başyapıt eseri, eski Türkçe imzalı ve 106 x 175 cm ebatlarında. 550,000 TL açılış fiyatı ile satışa sunulacak. Müzaye
dede Türk resim sanatının usta ismi Nazmi Ziya’nın 1910–1925 yılları arasına tarihlenen üç önemli eseri yer alıyor. Halil Paşa’nın fırçasından “Şakayıklar”, Hikmet Onat’ın “İstanbul” konulu çalışmaları, Şevket Dağ’ın ustalık dönemi eserlerinden interiorler’in yanı sıra Feyhaman Duran, Vecihi Bereketoğlu ve Mahmud Cûda gibi değerli sanatçılara ait eserler yer alıyor. Hoca Ali Rıza’nın Türk resim sanatında ekol olan tekniğini konuşturduğu muhteşem peyzaj eser leri de müzayedede satışa sunulacak.
Tuğralı Gümüşler ve Hat Sanatı’nın Şaheserleri
Müzayedede satışa sunulan eserler arasında Tuğralı gümüşler, Tombaklar, Yıldız damgalı porselenler, Beykoz camları, Çeşm-i Bülbül’ler, Bohemler, Fermanlar, Hatlar, Hilye-i Şerife’ler ve Oryantalist ressamların “İstanbul” konulu birbirinden önemli tabloları yer alıyor.
Hasan Rıza Efendi, Kazasker Mustafa İzzet, Yahya Hilmi, Mahmud Celaleddin, Mehmed Esad Yesari gibi Türk Hat sanatına yön vermiş değerli hattatların Hilye-i Şerife, Aşere-i Mucizat, Nübüvvet Mührü gibi benzerleri önemli koleksiyonlarda yer alan eserleri ile levhalar ve Kur’an-ı Kerimler de müzayedede  yer alıyor.  Turgay Artam tarafından yönetilecek olan 286. müzayededeki eserler  11 Nisan tarihine kadar Antik Palace’ da görülebilir.  Süleyman Seba Cad. Talimyeri Sok. No: 2 Maçka adresinden katalog temin edilebilir veya  www.antikas.com internet sitesinden online kataloglara ulaşabilirsiniz.  (0212) 236 24 60
Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz