289. Müzayede | Değerli Tablolar ve Antikalar | Artam Antik A.Ş

111 B izlenme  
26.11.2015
289. Müzayede
Değerli Tablolar ve Antikalar
6 Aralık 2015
Artam Antik A.Ş


Antik A.Ş. 6 Aralık Pazar günü saat 14.30’da Antik Palace'da gerçekleştireceği “Değerli Tablolar ve Osmanlı Eserleri” müzayedesi ile koleksiyonculara görsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor. Stefano Ussi’nin “Sürre Alayı” konulu eseri ve Naci Kalmukoğlu’nun “Padişahın Cuma Selamlığı’nda Yeni Cami’ye gelişi" konulu eserlerinin yer aldığı müzayedede başyapıt eserler satışa sunulacak.
 
Turgay Artam yönetiminde gerçekleşecek müzayedede özel koleksiyonlardan bir araya getirilen Klasik Türk resminin başyapıt çalışmaları ilk kez satışa sunuluyor.
 
Mısır Hidivi İsmail Paşa, Süveyş Kanalı'nın açılış töreninde tanıdığı Ussi'ye, her yıl Kabe'nin üzerine örtülmek üzere hazırlanan işlemeli örtüyü taşıyan "Sürre Alayı" konulu bir tablo ısmarladı. Tablo Kabe'ye hediye (mahmil) götürmek üzere İstanbul'dan yola çıkan, Kahire'den geçişinde kervan ile birlikte giden hacıları ve onları koruyan Türk atlılarını betimleyen bir kompozisyon olacaktı. Ussi, 1873 yılında tamamladığı eseri önce Viyana sergisine gönderdi. Daha sonra eserin Mısır'a gönderileceğini haber alan Sultan Abdülaziz, tabloyu Dolmabahçe Sarayı'na kazandırdı. Müzayede'de yer alan eser, bu zengin kompozisyonun küçük bir versiyonu olup, sanatçı tarafından 1874 yılında İtalya'nın Mısır Büyükelçisi Ekselans De Martino'ya ithaf edilerek armağan ettiği eserdir. Müzayade açılış fiyatı 700,000 TL.
Müzayede de yer alan Türk Resmi’nin en önemli usta sanatçılarından Süleyman Seyyid’e ait şaheser bir natürmort, Naci Kalmukoğlu’nun başyaıt eseri olarak gösterilen “Padişahın Yeni Cami’ye gelişi” konulu eseri.. Işığın ve rengin büyük ustası Nazmi Ziya’nın fırçasından lirik ve berrak güzelliklere bürünen natürmort çalışması ile, tuvali saran bitki dokusunun arkasına gizlenen “Çeşme” konulu eseri de müzayede de yer alan başyapıt eserler arasında. Bunların yanı sıra Hikmet Onat’ın Boğaziçi kıyıları ve sırtlarını tüm güzelliği ile resmettiği “Sarıyer, Yenimahalle Pazarbaşı Kıyısından”  adlı tablosu, İbrahim Çallı’nın lekesel değerleri ve kütleselliğini ön plana çıkardığı, empresyonist renk ve ışık oyunlarıyla kompoze ettiği “Balıkçıklar” konulu eseri gibi benzerleri müze koleksiyonlarında bulunan başyapıt eserlerin yer aldığı müzayede görsel bir şölen niteliğinde.
Osmanlı sanatından eşsiz objeler...
Sadrazam Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın koleksiyonundan günümüze ulaşmış, kondisyon ve form olarak ender bulunur nitelikte, birbirinden değerli tombak eserler ile hat sanatının en önemli hattatlarından Mahmud Celaleddin, Hasan Rıza ve Kamil Akdik gibi hattatların şaheser çalışmaları yer almakta.  Önemli Osmanlı ailelerine ait tuğralı gümüşler, Beykoz camları, birbirinden değerli mücevherler, Yıldız ve Avrupa Porselenleri 6 Aralık Pazar günü Antik Palace’da gerçekleşecek müzayedede satışa sunulacak. 
Müzayedede yer alan eserler 26 Kasım - 6 Aralık 2015 tarihleri arasında Antik Palace’da görülebilir.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin