d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

34. Çağdaş ve Modern Sanat Eserleri Müzayedesi | Beyaz Müzayede

102 B izlenme  
5.11.2020
34. Çağdaş ve Modern Sanat Eserleri Müzayedesi 
17 Ocak 2016
Beyaz Müzayede
 
Beyaz Müzayede yeni yılı 17 Ocak’ta St. Regis Otel’inde gerçekleştireceği ‘Başyapıtlar Müzayedesi’ ile açıyor. Müzelik eserlerin satışa sunulacağı Müzayede’de özellikle Neşet Günal’ın ‘Yaşantı II’, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ‘Kırmızı Kahve’, Eren Eyüboğlu’nun ‘Kırlangıç’ ve Cevat Dereli’nin  ‘Balıkçı, Kedi ve Martı’ isimli başyapıtların çekişmeye sahne olması bekleniyor.  34. Beyaz Müzayede’de Türk Modern ve Çağdaş Sanatı’nın en önemli ustalarının yanı sıra dünya müzelerinde yer alan çağdaş sanatçıların birbirinden önemli ve görkemli eserleri sanatseverler ile buluşuyor.  
 
Toplam 120 adet tuval yapıtı olduğu bilinen Türk Modern Sanatı’nın en büyük ustalarından Neşet Günal’ın 1958 tarihli “Yaşantı II” isimli eseri satışa çıkıyor. 400,000-600,000 TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunulacak olan eserin daha büyük ve kapsamlı bir benzeri olan “Yaşantı I” Sabancı Koleksiyonu’nda yer almaktadır.
 
Türk Çağdaş ve Modern Sanatı’nın en büyük ustalarından bir diğeri Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun en bilinen ve önemli yapıtlarından 1975 tarihli “Kırmızı Kahve” müzayede kataloğunun kapağında yer alıyor. “Kırmızı Kahve”nin aynı ebatlı ve aynı konulu bir benzeri olan “Han Kahvesi” Istanbul Modern Koleksiyonu’nda yer almaktadır. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir şaheseri olan “Kırmızı Kahve” 300,000-450,000 TL tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkıyor. 2008 yılında benzer konulu bir başka Bedri Rahmi Eyüboğlu yapıtı müzayedede 274,809 USD çekiç fiyatıyla satıldı. 
 
Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Eren doğuştan ressamdır, ben sonradan olmayım.” diye tanımladığı hayat ve sanat arkadaşı Eren Eyüboğlu’nun 1950 tarihli “Kırlangıç” isimli yapıtı müzayedede yer alan bir diğer şaheser olarak öne çıkıyor. 120,000-160,000 TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunulan “Kırlangıç” son yıllarda müzayedeye çıkan en önemli Eren Eyüboğlu yapıtı olarak belirtiliyor. Müzayede’de ayrıca Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu’nun en yakın dostlarından ve defalarca beraber Mavi Yolculuk’a gitmiş Mustafa Pilevneli’nin “Mavi Yolculuk” isimli bir yapıtı da yer alıyor.
 
Türk Modern Sanatı’nın bir diğer çok önemli ustası Cevat Dereli’nin en görkemli ve büyük başyapıtlarından olan “Balıkçı, Kedi ve Martı” sanatçının bütün üslup ve özelliklerini içeren, sanatçının hem dönem hem de konu olarak muhtemelen en önemli yapıtı olarak gösteriliyor. 1970’li yılların sonlarında yapılmış olan “Balıkçı, Kedi ve Martı” 130,000-200,000 TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunuluyor.  
 
Müzayede’de “Paris Ekolü İlk Türk Çağdaş’ları”ndan Fahrelnissa Zeid, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Hakkı Anlı, Abidin Dino ve Fikret Mualla’nın önemli bir koleksiyon oluşturacak kadar seçkin yapıtları satışa çıkıyor. Fahrelnissa Zeid’in vefatına yakın yapmış olduğu “Fahrelnissa ve Çocukları” isimli tablo oğlu Nejad Melih Devrim ve kızı Şirin Devrim ile kendisini aynı tabloda resmettiği tek tuval yapıt olarak biliniyor. Mübin Orhon’un 1959 tarihli 88x145 cm ebatlı “Sarı Soyut”, Selim Turan’ın 1960’lı yıllarda yaptığı 162x81cm ebatlı “Soyut Kompozisyon” ve Hakkı Anlı’nın 100x81cm ebatlı “Kırmızı Soyut” yapıtları müzelik eserler olarak öne çıkıyor. Ayrıca Müzayede’de yurtdışında en yaygın tanınan Türk ressamı Fikret Mualla’nın birbirinden güzel 14 yapıtı satışa sunuluyor. 
 
Komet’in 2 senede tamamladığı bugüne kadar yapmış olduğu en büyük iki eserden biri olan “Gülü Ver; Bindik Bir Alamete” isimli 195x320 cm ebatlı başyapıt 250,000-350,000TL tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkıyor. Ömer Uluç’un 1988 tarihli 166x215cm ebatlı “Nü ve Kedi” 250,000-350,000TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunulan bir diğer başyapıt olarak öne çıkıyor. 
 
 
34. Beyaz Müzayede’de eserleri dünyanın en önemli müzelerinde yer alan onbir uluslararası çağdaş usta sanatçının seçkin yapıtları yer alıyor. Avusturya’nın yaşayan en önemli sanatçısı kabul edilen Hermann Nitsch’in Istanbul Modern Koleksiyonu’nda bulunan eserin bir benzeri 120,000-170,000 tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkıyor. Ghada Amer, Julian Opie, Sarah Morris, Peter Zimmerman, Mark Francis, Ben Willikens, Richard Serra, Gudmundur Erro, Jan Voss, Mark Brusse , Hunt Slonem ve Chintan Upadhyay Müzayede’de  yapıtları yer alan diğer çağdaş ustalardır.
 
 
34. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde yerli ve yabancı 127 sanatçıya ait 262 seçkin eser satışa sunuluyor. Türk Soyut Çağdaş Sanatı’nın ustalarından Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Adnan Çoker, Abdurrahman Öztoprak, Sabri Berkel, Abidin Elderoğlu, Ferruh Başağa, Güngör Taner, Zekai Ormancı, figüratif soyutlama ustalarından Ömer Uluç’un yanısıra Mustafa Ata, Devrim Erbil, Türk Figüratif Çağdaş ve Modern Sanatı’nın ustalarından Komet’in yanısıra Mehmet Güleryüz, Yüksel Arslan, Ergin İnan, Neşe Erdok, Burhan Uygur, Cihat Burak, Nuri İyem, Türk Çağdaş Heykel ustalarından Koray Ariş, Osman Dinç, İlhan Koman ve Saim Bugay, Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşağından Canan Tolon, Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, İrfan Önürmen, Kezban Arca Batıbeki, Ahmet Güneştekin, Bedri Baykam, Murat Pulat, Ansen, gibi Türk Çağdaş Sanatı’nın ustalarından gençlerine kadar geniş yelpazeye ait sanatçıların seçkin eserleri sanatseverler ile buluşuyor. Ayrıca müzayedenin sonunda Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanan “Gülseri-Hüseyin Baban Koleksiyonu” Muhsin Kut eserleri ağırlıklı koleksiyon Darüşşafaka Cemiyeti yararına satışa sunulmaktadır.
 
Önemli koleksiyonlardan derlenmiş 34. Beyaz Müzayede son yılların en kapsamlı çağdaş ve modern sanat müzayedelerinden birini  oluşturuyor. Beyaz Müzayede’de satışa sunulacak sıra dışı eserler 9-16 Ocak tarihleri saat 10:00-20:00 arasında Beyaz Müzayede’nin Nişantaşı’ndaki sanat mekanı ‘Beyaz Space’de sanatseverlerin ziyaretine açık sergileniyor. Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek olan  34. Beyaz Müzayede 17 Ocak Pazar günü saat 14:00’te The St. Regis İstanbul oteli Astor Salonu’nda gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi www.beyazart.com sitesinden veya (0212) 290 7050 numaralı telefondan alınabilir.
 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz