d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

36. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi | Beyaz Müzayede

95 B izlenme  
4.11.2020

36. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi  
5 Haziran 2016
Beyaz Müzayede 

 

36. Beyaz Müzayede’de, Tony Cragg’den Nejad Melih Devrim, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Ömer Uluç, Mehmet Güleryüz ve Neşe Erdok’a Kadar Uzanan Çağdaş Sanat Köprüsü…

Beyaz Müzayede, sanatseverleri, ilk Türk çağdaşlarımızdan Nejad Melih Devrim’den dünyanın yaşayan heykeltraş efsanesi Tony Cragg’e kadar uzanan, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçılarının gözalıcı eserleri ve başyapıtlarının satışa sunulacağı 36. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi ile yaza uğurluyor. 

Önemli koleksiyonlardan derlenmiş 339 adet eserle, dünya çağdaş ustalarından Türk çağdaş gençlerine kadar çok geniş yelpazaye sahip 36. Beyaz Müzayede, iki bölüm olarak 5 Haziran Pazar günü Maslak’ta, Türkiye’nin en önemli çağdaş koleksiyonerlerinden Zafer Yıldırım ve Zafer Kurşun’a ait Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Birbirinden görkemli yapıtların yer aldığı 36. Beyaz Müzayede Sergisi ise 30 Mayıs ve 4 Haziran tarihleri arasında Orjin Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Dünyanın yaşayan en önemli iki çağdaş heykel sanatçısından biri kabul edilen Tony Cragg’e ait “Over The Earth”, Fransız ekolü İlk çağdaşlarımızdan Nejad Melih Devrim’in “Abstrait Noir”,  en değerli ve önemli çağdaş soyut ustalarımızdan Erol Akyavaş’ın “Ferman”,  Burhan Doğançay’ın “Big Elephant”, çağdaş figüratif soyutlamanın en büyük ustalarından Ömer Uluç’un “Tanker” ve Türk çağdaş figüratif sanatının yaşayan en değerli ve önemli kadın sanatçısı Neşe Erdok’un “Ağahan Oteli” isimli sıradışı yapıtları, müzayedenin en ilgiyle izlenecek gözalıcı başeserleri arasında yer alıyor.

Istanbul Modern dahil dünyanın tüm önemli çağdaş sanat müzelerinde heykelleri yer alan Dünya çağdaş heykel sanatının yaşayan efsanesi Tony Cragg’in Türkiye’ye gelmeden önce çeşitli müzelerde sergilenmiş “Over The Earth” isimli başyapıtı 700,000-1,100,000TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunuluyor.  285cm uzunluğunda 176cm yüksekliğinde olan ahşap ünik başeser sanatçının 2015 yılında yayınlanan kitabında iki sayfa yer alıyor.
Fransız ekolü Türk çağdaş sanatının en değerli ve önemli temsilcilerinden Nejad Melih Devrim’in 1950’li yıllarda yaptığı 160x130cm ebadında “Abstrait Noir” isimli başyapıtı 500,000-750,000TL tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkıyor. Tuvalin üzerinde siyah zeminde kıymetli taşlarda ya da kaleydoskoplarda olduğu gibi renkli ışıkların fışkırdığı “Abstrait Noir” Nejad Melih Devrim’in 1953 yılından itibaren gerçekleştirdiği siyah ve beyaz fonlu birkaç büyük resimden biridir. Lydia Harambourg Nejad Melih Devrim’in bu sıradışı resimlerdeki renk estetiğini “Çok iyi bir renk uzmanı olan Nejad, onlarla bir müzisyenin notalarıyla oynadığı gibi oynar” şeklinde tanımlamaktadır.   
1986 tarihli Erol Akyavaş’ın “Ferman” isimli yapıtı 1980’lerde sanatçı’nın yapmış olduğu ferman konulu dizinin en büyük ebatlı başyapıtları arasında yer alıyor. Bu başyapıt Erol Akyavaş’ın dini imgeleri kendine has bilinç ve yaklaşım ile kullanmasına, bu dini içerikleri gerçek ve evrensel değerler olarak hissettirebilmesine ve kolay tarif edilemeyen imge ve hayal dünyasına tanıklık eden en kuvvetli örneklerinden biri olarak gösteriliyor. “Ferman” 450,000-650,000TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunuluyor.

Dünya müzelerinde eserleri yer alan Türk çağdaş soyutunun bir diğer önemli temsilcilerinden Burhan Doğançay’ın iki tuval ve dokuz kağıt üzeri guaş ve karışık teknik eseri yer alıyor. Sanatçı’nın 1970-74 yılları arasında yaptığı “Değişken Biçimler” serisinden 1974 tarihli “Big Elephant” isimli tuval yapıt 200,000-300,000TL tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkıyor. Sanatçı’nın, Alexander’s Walls Serisi’nden “Champion” isimli yapıtı ise 80,000-120,000TL tahmini fiyat aralığı ile sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.  Ayrıca sanatçının “Kurdela”, “Değişken Biçimler”, “Kalpler” Serileri’ndan guaş eserler ile “Mavi Duvarlar” ve “Detour” Serileri’nden karışık teknik eserler Müzayede’de satışa sunulan eserler arasında yer alıyor.
Türk çağdaş figüratif soyutlamasının en büyük ustası Ömer Uluç’un 1985’te resmettiği 98x200cm ebatlı canlı mavi gök ve kan kırmızısı dalgalar arasında seyreden ‘Tanker’ isimli görkemli yapıtı 200,000-300,000TL tahmini fiyat aralığı ile sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Boğazda seyreden tankerlere özel merakı olan Ömer Uluç, 2005 yılında Yapı Kredi Yayınları’nın yayınladığı kitabında tankerleri ‘…Delice renkleri olanlar oldukça azdır, ama gene de vardır… Ayrıca bunların metal olması, büyüklükleri ve bu renkleri ile çılgın bir heykel geçiyor…’ sözleri ile tasvir ediyor.
Geçtiğimiz Nisan ayında Evin Sanat Galerisi’nde sergisi açılan Türk çağdaş figüratif sanatı’nın yaşayan en değerli ve önemli kadın sanatçısı Neşe Erdok’un üç resmi sanatseverler ile buluşuyor. Neşe Erdok’un 2001 yılında yaptığı 180x200cm ebadındaki “Adahan Oteli” isimli başyapıt 160,000-220,00TL tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkıyor. Türk çağdaş figüratif sanatının önemli bir diğer sanatçısı Komet’in bir Fransız Koleksiyoner tarafından satışa sunulan dört adet 1970 ve 80’li yıllara ait yapıtlarının yanısıra sanatçının çeşitli dönemlere ait 15 eseri Müzayede’ye damgasını vuruyor. Geçen yıl İstanbul Modern’de Retrospektif Sergisi açılmış olan Mehmet Güleryüz’ün “Islak Zemin”, “Burdan Bir Melek Geçti” ve “Ormanda I” isimli sanatçının değişik dönemlerine ait tuval eserler de 5 Haziran’da satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor. 

36. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde yerli ve yabancı 164 sanatçıya ait 339 seçkin eser satışa sunuluyor. Yukarıda adı geçen dünya ve Türk çağdaş ve modern sanat ustalarına ek olarak, “Fransız Ekolü” Türk Çağdaş Sanatı’nın en önemli temsilcilerinden Fahrelnisa Zeid, Mübin Orhon, Selim Turan, Hakkı Anlı, Abidin Dino, Fikret Mualla, Türk soyut çağdaş sanatının ustalarından Adnan Çoker, Mustafa Ata, Güngör Taner, Devrim Erbil, Türk figüratif çağdaş sanatının ustalarından Alaettin Aksoy, Ergin İnan, Burhan Uygur, Cevat Dereli, Türk modern sanatı ustalarından Nuri İyem, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Orhan Peker, Nedim Günsür, Avni Arbaş, Adnan Varınca, Türk çağdaş sanatının orta ve genç kuşağından Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, Ramazan Bayrakoğlu, İrfan Önürmen, Azade Köker, Balkan Naci İslimyeli, Bedri Baykam, Ahmet Güneştekin, Bedri Baykam, Leyla Gediz, Murat Pulat, Seçkin Pirim, Evrim Kılıç, Türk çağdaş heykel ustalarından Koray Ariş, Osman Dinç ve Dünya çağdaş sanatı ustalarından Peter Zimmermann, Hermann Nitsch, Ben Willikens, Chintan Upadhyay gibi Dünya çağdaş sanatı ustalarından Türk çağdaş sanatının ustalarına ve gençlerine kadar geniş yelpazeye ait sanatçıların seçkin eserleri sanatseverler ile buluşuyor.

Önemli koleksiyonlardan derlenmiş 36. Beyaz Müzayede son yılların en kapsamlı çağdaş ve modern sanat müzayedelerinden birini oluşturuyor. Beyaz Müzayede’de satışa sunulacak sıra dışı eserler 30 Mayıs - 4 Haziran tarihlerinde saat 10:00-20:00 arasında Maslak’ta Orjin Sanat Merkezi’nde (Beyaz Müzayede website’sinde detaylı kroki mevcut) sanatseverlerin ziyaretine açık sergileniyor. Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek olan 36. Beyaz Müzayede 5 Haziran Pazar günü 2 bölüm olarak Orjin Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek, 1. Bölüm saat 12:00’de, 2. Bölüm saat 14:00’te başlayacak. 

Detaylı bilgi ve online katalog www.beyazart.com sitesinden veya (0212) 290 7050 numaralı telefondan alınabilir.

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz