35. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi | Beyaz Müzayede

94 B izlenme  
5.11.2020

35. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi 
27 Mart 2016
Beyaz Müzayede

 

35. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi 27 Mart Pazar, saat 14:00'de St. Regis Hotel İstanbul'da... 21-03-2016

27 MART PAZAR GÜNÜ 35. BEYAZ MÜZAYEDE’DE ÇAĞDAŞ USTALAR GEÇİDİ… 

Fahrelnissa Zeid, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Hakkı Anlı, Abidin Dino, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Adnan Çoker, Eren Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Neşe Erdok, Mehmet Güleryüz ve Alaettin Aksoy gibi Türk Çağdaş Sanatı’nın ustalarının sıradışı eserlerlerinin satışa sunulacağı 35. Beyaz Müzayede 27 Mart Pazar günü gerçekleştiriliyor. Müzayede’de Türk Çağdaş Sanatı’nın ustalarının yanısıra dünya müzelerinde yer alan çağdaş sanatçıların önemli ve görkemli eserleri sanatseverler ile buluşuyor.

124 Sanatçının 260 birbirinden değerli eserlerinin satışa sunulacağı Müzayede’de Mübin Orhon’un “Abstrait Rouge” (300,000-450,000 TL), Fahrelnissa Zeid’in “Byzantine Sun III” (250,000-400,000 TL), Erol Akyavaş’ın “Ferman” (400,000-600,000 TL) ve Burhan Doğançay’ın “Downhill” (400,000-600,000 TL) isimli seçkin yapıtları öne çıkıyor.

Müzayede kataloğu kapağında yer alan 1968 tarihli 130x160cm ebatlı “Abstrait Rouge” isimli Mübin Orhon şaheseri dünyaca ünlü Fransız koleksiyoner ve Mübin Orhon’a yakınlığı ile bilinen Daniel Gervis Koleksiyonu’ndan çıkmıştır. 1960’lardan beri koleksiyoner, sanat ve sanatçıların destekçisi Daniel Gervis Koleksiyonu’ndan çıkan bu önemli yapıt Daniel Gervis tarafından direk Mübin Orhon’dan alınıp yaklaşık 50 yıl koleksiyonunda kalmıştır.

Türk Çağdaş Sanatı’nın en önemli ve değerli kadın ressamı olarak kabul edilen “Paris Ekolü İlk Türk Çağdaş’ları”ndan bir diğer usta Fahrelnissa Zeid’in “Byzantine Sun III” isimli yapıtı “Zeid Ailesi Koleksiyonu”ndan çıkmıştır. Yapıtlarında Bizans ve Antik Yunan Sanatı’nından izler ve etkilere rastlanan Zeid’in bu yapıtı aynı zamanda sanatçının “döneminin renk sihirbazı” olarak tanımlanmasının en güzel örneklerindendir. 

1986 tarihli Erol Akyavaş’ın “Ferman” isimli yapıtı 1980’lerde sanatçı’nın yapmış olduğu ferman konulu dizinin en büyük ebatlı başyapıtları arasında yer alıyor. Bu başyapıt bilhassa Erol Akyavaş’ın dini imgeleri kendine has bilinç ve yaklaşım ile kullanmasına, bu dini içerikleri gerçek ve evrensel değerler olarak hissettirebilmesine ve kolay tarif edilemeyen imge ve hayal dünyasına tanıklık eden en kuvvetli örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

Türk Çağdaş Sanatı’ın en önemli ve değerli sanatçılarından bir diğeri Burhan Doğançay’ın 1976 tarihli Kurdela Serisi’nden 153 x 153 cm ebadındaki “Downhill” isimli yapıtı Müzayede’de en çok ilgi görecek eserler arasında gösteriliyor. “Downhill”, Burhan Doğançay’ın ışığın yırtılmış afişler üzerine düşmesiyle rastlantısal oluşan gölgelerden yola çıkarak afişten fırlayan “kurgulanmış” üç boyutlu kurdelalar ve gölgelerini yarattığı ve sanat yaşamının en önemli serisi olarak kabul edilen Kurdela Serisi’nin aynı ebatta eserleri arasında detaylı kompozisyonu ile öne çıkıyor. 

35. Beyaz Müzayede’de yukarıda adı geçen ustalara ek olarak diğer çağdaş ve modern sanat ustalarımızdan Sabri Berkel, Abidin Elderoğlu, Ferruh Başağa, Güngör Taner, Zekai Ormancı, Ömer Uluç, Mustafa Ata, Devrim Erbil, Komet, Yüksel Arslan, Ergin İnan, Burhan Uygur, Cihat Burak, Nedim Günsür, Nuri İyem, Koray Ariş, Osman Dinç, Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşağından Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, Canan Tolon, Ahmet Güneştekin, Murat Pulat, Ansen, gibi Türk Çağdaş Sanatı’nın ustalarından gençlerine kadar geniş yelpazeye ait değerli Türk sanatçıların yanı sıra, eserleri dünya müzelerinde yer alan Peter Halley, Sarah Morris, Philippe Cognee, Thomas Ruff, Peter Zimmermann, Mark Francis gibi dünya çağdaş ustalarının seçkin eserleri sanatseverler ile buluşuyor.

Önemli koleksiyonlardan derlenmiş 35. Beyaz Müzayede son yılların en kapsamlı çağdaş ve modern sanat müzayedelerinden birini oluşturuyor. Beyaz Müzayede’de satışa sunulacak sıra dışı eserler 19-26 Mart tarihleri saat 10:00-20:00 arasında Beyaz Müzayede’nin Nişantaşı’ndaki sanat mekanı ‘Beyaz Space’de sanatseverlerin ziyaretine açık sergileniyor. Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek olan 35. Beyaz Müzayede 27 Mart Pazar günü saat 14.00’te The St. Regis İstanbul Oteli Astor Salonu’nda gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi www.beyazart.com sitesinden veya (0212) 290 7050 numaralı telefondan alınabilir.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin