3ed9bb05-596e-4bd5-bdad-96342b793089.jpg

Ahmet Duru | Köklerin Biyografisi | Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu

81 B izlenme  
5.11.2020
Ahmet Duru
Köklerin Biyografisi
12 Ocak – 25 Şubat 2017
Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu
 
Ahmet Duru, eserlerinde genel olarak betimlediği doğa ve kent ilişkisinin yanında bu kez kent ve doğa içindeki ev-yaşam alanına göz atıyor. Sanatçının yeni serilerinde görmeye başladığımız üç boyutlu ev heykellerini cam fanus içine yerleştirmesiyle, koruma/ korunma kavramlarını sorgulamaya başladığını görüyoruz. Toplumsal, politik ve sosyo-kültürel koşullar içerisinde hızlı akan kent yaşantımızın içindeki doğa; kendi köklerinde güç alarak koruma ve korunma direncini gün yüzüne çıkarıyor. Doğa ekolojik bir denge olarak kış mevsiminde tabiatın kendini dinlenmeye çekip, baharla birlikte yaşam alanımıza yeniden bir doğuş olarak sunuyor. Tabiat zaman içinde yaşadığımız çevreye uyum sağlamaya çalışırken, sanatçı doğa imgelerinin köklerinden zayıf ve gücünü kaybetmiş doğanın yaşam sürecini çalışmalarına yansıtıyor.
Sanatçı, sergideki çalışmalarıyla bizi, hayatın köklerinde, varoluşumuzun zengin imgeler dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Geri plana attığımız doğanın aramızdan ayrılanlarını ve yaşayanlarını bir arada, aynı anda, aynı mekanda var ediyor.
Ahmet Duru’nun “Köklerin Biyografisi” başlıklı solo sergisi 12 Ocak – 25 Şubat 2017 tarihleri arasında Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda görülebilir.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz