d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Saliha Yılmaz | Toz Pembe | Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu

92 B izlenme  
5.11.2020
Saliha Yılmaz
Toz Pembe
1 Mart – 8 Nisan 2017
Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu
 
12 Ocak’ta açılan İstanbul’un yeni kültür ve sanat mekanı Büyükdere35 ikinci sergisinde, 1 Mart – 8 Nisan 2017 tarihleri arasında izleyici ile ilk defa buluşacak olan üç boyutlu seramiklerin de yer aldığı Saliha Yılmaz’ın “Toz Pembe” isimli kişisel sergisine ve 10 Mart Cuma günü de sanatçı konuşması ve seramik workshop programına ev sahipliği yapacak.
 
Saliha Yılmaz, çalışmalarının ana konusunda genellikle dönüşüme uğramış kentli insanların kimliksiz ve herhangi bir mekana ait olmayan biçimlerin tasvirlerinden oluşan yapılar ortaya koyuyor. İnsanların yapı bozuma uğramış hallerinin bu serideki yapıtlarla birlikte, izleyeni, hem aşina oldukları hem de yabancısı oldukları bir dünyaya davet ediyor. Sanatçının ilk defa sergileyeceği ve eser portfolyosuna yeni eklediği heykel formunda vücut bulan seramikleri ise; yarı insan, yarı bitki, yarı bina ve yarı hayvan biçimli yaratıkların kimliği ve cinsiyeti belirsiz formlarından meydana geliyor. Sanatçının oluşturduğu bu kurgu döngüsünde, sorgusuz sualsiz kabul ettiğimiz aile, birey, kimlik ve aidiyet gibi kavramlar yeniden gözden geçirilmeyi hak ediyor. Sanatçı tuval ve ışıklı kutu çalışmalarında da günümüzde her şeyin hayali derecede kusursuz ve güzel olduğunu hissettiğimiz anlara istinaden paylaştığımız fotoğraflara benzer pozlar kullanıyor. Kusursuz güzellik algısının ulaştığı en üst noktada ortaya çıkan kurgu ya da yanılsamadan oluşan insan bedeninin görsel temsillerinden oluşan bu yaratıklar, çeşitliliğin ve farklı olanın hazzını sunuyor.
 
Saliha Yılmaz’ın uzun bir aradan sonra gerçekleştirdiği ve kendisinin de katılacağı “Toz Pembe” başlıklı solo sergisinin açılışında Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu olarak bizlere eşlik etmenizden onur duyarız.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz