d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ahmet Güneştekin-Halı ve Kilim Tasarımları

81 B izlenme  
10.12.2020

Ahmet Güneştekin
Halı ve Kilim Tasarımları
Armaggan Art&Design Gallery

Armaggan’ın Nuruosmaniye mağazasında yer alan Armaggan Art & Design Gallery, 5 Eylül - 20 Ekim tarihleri arasında Ahmet Güneştekin’in Troya, Şahmaran, Medusa, Melek-i Tavus ve Zümrüd-ü Anka serisi başlıkları altında Halı ve Kilim Tasarımlarına ev sahipliği yapıyor.

Anadolu, Mezopotamya ve dünyanın birçok farklı bölgesinde on beş yıldır geziler yapan ressam Ahmet Güneştekin’in 2010 yılında Manisa ve Konya’nın dağ köylerinde yaptığı bir gezi sonrasında ortaya çıkan geleneksel sanat ile çağdaş sanatı buluşturma projesi kapsamında 3 aylık bir çalışma sonrası dokunan eserler sergide yer alıyor. Sergide Troya, Şahmaran, Medusa, Melek-i Tavus ve Zümrüd-ü Anka serisi tablolarından figürlerin motif olarak işlendiği 7 halı ve 15 kilim, bu serilerin referanslarını içeren 12 tablo ve 2 heykel izleyici ile buluşuyor.
Sanatçının halı ve kilimler ile edindiği misyon Anadolu’nun geleneksel halı ve kilim dokuma yöntemleri, doğal boyama teknikleri ve sadece estetik değil bir iletişim aracı olarak da kullanılan desenleri yaşatma arzusunu kapsıyor. Galerinin içinde yer aldığı Armaggan markasının Doğal Boya Tekstil Koleksiyonları ile edindiği doğalboyamalar ve basmaları, el yapımı dikiş teknikleri, Anadolu’nun bölgesel ve tarihsel iğneoyaları, tasarımlarındaki çağdaş yorumları, özel dokuma ve üretimleri ile kültürel miras tasıyıcılığı misyonu ile paralellik gösteriyor.

Bu paralellik ışığında doğan Ahmet Güneştekin – Halı ve Kilim Tasarımları Sergisi teknolojinin son süratle geliştiği çağda, biricik olana, el emeğine, kültürel geçmişe duyduğumuz özlemi, sanatsal bir çerçevede göstermeyi hedefliyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz