Burcu Aksoy - 00:00 - Sanatorium

100 B izlenme  
4.07.2013
Burcu Aksoy
00:00
11 Haziran 2013 – 13 Temmuz 2013
Sanatorium
 
M.S.Ü Güzel Sanatlar Akademisi ,Mimarlık Fakültesinde 1987-1993 yılları arasında İç Mimarlık – mekan tasarımı eğitimi alan Burcu Aksoy, mekan tasarımının kazandırdığı bakış açısını tıpkı iç mimarlık çalışmalarında olduğu gibi , 2003 yılından beri  sanatsal ifadelerinde de kullanıyor.

Çeşitli galerilerde gerçekleşen karma sergilere fotoğraf ve mekan enstelasyonu çalışmalarıyla katıldı. Bugün, İstanbul Modern Müzesi  koleksiyonunda dört adet işi, İstanbul ve yurtdışındaki birkaç özel koleksiyonda çeşitli fotografik işleri bulunuyor. Sanatçının fotoğrafları son olarak 2012-2013 yılında Bahreyn’deki  “Bahrain National Museum”un  “İstanbul Modern – Bahreyn” koleksiyon sergisinde yer aldı.
Sanatçının 2013 yılı çalışmalarının bulunduğu 4 adet Seri’den toplam 23 adet fotografik işi içeren “00:00” sergisi de fotoğraf makinesinin gördüğünün dışında ve yapanın kendisinden başkasının tahayyül edemeyeceği görüntüleri sunuyor. Galerinin üst katında, mimar Santiago Calatrava’nın Valencia’daki yapı kompleksinin yeniden yapılanmasını  görürken, alt katta hem yola dair durumları hem de bir diğer tanıdık yapının ‘başkalaştırılmış’ mekan durumlarını izliyoruz.   

 Fotografik çalışmalarını şöyle tanımlıyor sanatçı ;
“Bilincin önce bilinçdışı tarafından oluşturulması gerektiğine göre, ancak bilinçdışının ortaya çıkarabileceği akıl durumlarının oluşturduğu görüntüler, yani ilk bakışta görülenin anlam ve algısını aşacak güçte şeyler üretme ve anlatma isteği bakış açımı oluşturur. Fotografik işler bu düşüncelerin iki boyutlu ifadesidir.
Fotoğraflarda tek bir an tespiti yer almaz. Aksine, birden fazla an bir araya gelir; çekilen kareler, dijital ortamda bir araya gelerek gerçek(!) olandan hayali(!) olanı yaratır; ve her bir fotografik iş daima belli bir zaman dilimini kendisine isim olarak seçer. Sergi başlığı  “00:00” da buna işaret eder. Seri’lerin isimlerinin de daima bir Psikiyatri terimi olması ise, bilinç ve bilinçaltının yaratıdaki etkisinden dolayıdır.
Şeklen ve ruhen deformasyon, kaotik devinim , insanın içindeki vahşetin de estetik kaygılar kadar ortaya çıkabildiği görüntüler, bu görüntülerin çekici olduğu kadar itici olma hali ve hakkı,  fotografik işlerimin karakteridir.’’
 
Burcu Aksoy’un “00:00” sergisi, 11 Haziran 2013 – 13 Temmuz 2013” tarihleri arasında, Sanatorium’da  izlenebilir.

Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz