Camın Şairleri | Antik Palace Sanat Galerisi

122 B izlenme  
6.11.2020
Camın Şairleri
26 Mayıs - 26 Temmuz 2015
Antik Palace Sanat Galerisi


Lucien Arkas özel koleksiyonun’da yer alan Art-Nouveau cam sanatının öncülerinden Emile Gallé (1846-1904), Daum kardeşler ve René Lalique’nin eserleri İstanbul’da. 26 Mayıs’dan itibaren Antik Palace Sanat galerisinde sanatseverlerle buluşacak sergide camın dünyaca ünlü ustalarından 172 eser sergileniyor.  
Sergiyi gerçekleştiren Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Artam, Art-Nouveau akımının en kapsamlı koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek tüm Art-Nouveau ve cam sanatı meraklılarını sergiye davet ediyor.
Sergide cam sanatının usta ismi Emile Gallé’ye ait çok özel eserler yer alıyor. 19. yy sonlarında ortaya çıkan cam sanatındaki yenilikçi anlayışı gözler önüne seren önemli koleksiyonda Gallé eserlerinin yanı sıra Nancy Ekolü’nün (École de Nancy) en büyük temsilcilerinden Daum Kardeşler ve ünlü tasarımcı Rene Lalique‘in eserleri de yer alıyor. Dünyanın çeşitli noktalarından satın alınarak bir araya getirilmiş değerli örneklerden oluşan sergi, dünya çapında sayılı cam koleksiyonlarından biri olarak gösteriliyor.  
"BEN MUTLULUĞUN EMEKÇİSİYİM"
Emile Gallé her fırsatta kendini “Mutluluğun emekçisi” olarak tanımlayan ve sanatında tekniğini konuşturan usta bir sanatçı olarak döneminde devleşti. Mutluluğu cama yansıtan ve cam üretiminde ortaya çıkardığı dâhiyane buluşları ile çığır açan Gallé’nin kurduğu atölye düzeni, 1936 yılına kadar, yani ölümünden 32 yıl sonrasına kadar mutluluk üretmeye devam etti. Emile Gallé Baba mesleği cam üretimini, botanik tutkusu ve kimya alanındaki araştırmaları ile birleştirerek yarattığı cam nesnelerle ilklere imza attı. Yarattığı eserler ve başarıları, bilimsel araştırmanın, sanatın vazgeçilmez bir parçası olabileceğini ortaya koydu. Gallé imzasını taşıyan eşyalar; vazo, sürahi, masa lambaları, şekerlik, çiçeklik, bardak, parfüm şişesi, likör takımı, plafonier, aplik ve masa üstü aksesuarları olarak hayatın her alanında kullanılmaya başlandı.  Emile Gallé cam eserleri ile tüm dünyaya sanatını kanıtlarken Nancy Ekolünden August ve Antonin Daum kardeşler (1853 – 1931) de kendi cam teknikleri ile sıradışı çalışmalara imza attılar ve kısa sürede dünyanın en önemli cam üreticileri arasında adlarını yazdırdılar.  Aynı dönemde mücevher tasarımlarında dünyaca ünlü bir sanatçı olan Rene Lalique (1860-1945) cama verdiği ışık ve şıklık ile kısa sürede ünlenerek yeteneğini bambaşka bir alan olan cam objeler üzerinde kanıtladı ve ünlü Lalique markasını yarattı. 
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz