Cemal Gürsel Soyel | Get Lost | Versus Art Project

97 B izlenme  
4.11.2020
Cemal Gürsel Soyel
Get Lost
10 Mayıs – 25 Haziran 2016
Versus Art Project
 
 
Versus Art Project, 10 Mayıs – 25 Haziran 2016 tarihleri arasında C. Gürsel Soyel’in ‘GET LOST’ adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

 
Sergi adını, Kıbrıs asıllı olan sanatçının çocukluğunda maruz kaldığı göç ve tanık olduğu savaşlardan alıyor. ‘’Geçmişimle ilgili sürecin bende yarattığı kaybolma korkusu, yerleşememe, ait olamama durumu bu...’’İşlerini üretirken spontane bir süreci takip eden sanatçı C. Gürsel Soyel, tuvallerini hazırlarken öncelikle yüzeyi siyaha boyamayı tercih ediyor. Bunun aksine sanatçının renk paletinde en çok kullandığı tonun beyaz olduğunu görüyoruz. Soyel, benliğinde yaşadığı kaosun ritmini resmin yüzeyinde bulmayı amaçlıyor.
 
Marcus Graf ile sanatçı söyleşisi:
Sergi katalog metninin yazarı küratör, eğitmen Marcus Graf, sanatçıyla birlikte gerçekleştireceği söyleşide Soyel’in üslubuna ve sanat tarihindeki konumuna yer vermeyi planlıyor. Soyel ve Graf’ın konuşması 26 Mayıs Perşembe günü Versus Art Project’de gerçekleşecek.
Marcus Graf, GET LOST sergisindeki çalışmaları için C. Gürsel Soyel’den şöyle bahsediyor:
“Bir çok sanatçı içerisinde, C. Gürsel Soyel’in çalışmalarındaki yüksek biçimsel kalite, estetik güç ve görsel güzellik beni son derece etkiledi. Sanatçının işlerindeki resimsel bağlılık ve tutarlılık, zorlu yıllarda geçen sanatsal yolculuğunun sonucu olarak karsımıza çıkıyor. Renk, form ve dil üzerinden gerçekleştirdiği resmin özüne olan arayışı, eserlerinin karakteristik yapısını oluşturuyor. İşte bu yüzden, Soyel’in işleri sanatın formalist anlayışına dayanıyor. Büyük soyut tablolarını tamamlarken Gürsel Soyel’in yalnızca resmin kendi dilini önemsediğini görüyoruz. Boyayı kullanış şekli, ebat ve malzeme seçimi, formu tasvir etme biçimi, çizgi ve noktalardan oluşan kompozisyonları, çağdaş resim anlayışını takip ettiğinin göstergesidir. Dolayısıyla trend ve güncel olanı takip etme kaygısı gütmemektedir. Daha önce de belirttiğim gibi, Gürsel Soyel için asıl önemli olan güçlü resmi yaratmaktır.”
 
 
20 den fazla farklı boyutlarda kâğıt ve tuval üzerine yağlı boya islerinin yer aldığı sergide sanatçı çok
katmanlı ve yoğun boyanın bulunduğu bir çalışma biçimi ile karşımıza çıkıyor. Soyel üslubunu anlatmak için şunları soyluyor ‘Benim resimlerimde müzikte olduğu gibi bir ritim söz konusu ve izleyicinin resimlerimdeki bu ritme kapılmasını istiyorum.’
 
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz