Ramize Erer | Aklımda | Versus Art Project

105 B izlenme  
5.11.2020
Ramize Erer
"Aklımda"
22 Aralık 2015 - 23 Ocak 2016
Versus Art Project


Türkiye’nin son 30 yıllık döneminin tanığı. Mizah yüklü keskin saptamalarla çözümleyicisi.
Öğrencilik yıllarından beri karikatürleri, çizgileriyle Türkiye’nin 30 yıllık dönemine tanıklık eden Ramize Erer, ilk kez resimlerini sergiliyor. 
Eşi Nadide’den Kötü Kız’a, Tehlikeli İlişkiler’den Kız Hikâyeleri’ne hayli ilgi gören çizgi karakterleri, anlatılarıyla tanınsa da Erer, “akademili ressam”: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü mezunu.
2007’de zorunlu nedenlerle Paris’e taşınınca iş yaşamı nedeniyle uzak kaldığı resimle bir bakıma zorunlu buluşma yaşalan Erer, son beş yıllık dönemde yaptığı resimleri “Aklımda” adı altında sergiliyor.
22 Aralık’ta açılan sergi Versus Art Project’te bir ay boyunca ziyarete açık. 
 
Ramize Erer
Balkan göçmeni bir ailenin kızı. Ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında dönemin en büyük mizah dergisi Gırgır’da karikatür çizmeye başladı. 
Hıbır, Leman gibi haftalık mizah dergilerinde; aylık feminist yayın organı Pazartesi’nde; Radikal ve Karşı Gazete gibi günlük gazetelerde çizdi. Şubat 2011’de yayına başlayan kadın odaklı aylık mizah dergisi Bayan Yanı’nın kurucu, yönetici ve çizerlerinden.
2007’de iki çocuğuyla Paris’e yerleşti. Ertesi yıl bu kentte Dünya Kadınlar Günü açılan Kadın Kadına adlı ilk karikatür sergisini gerçekleştirdi. Ekim 2009’da Marsilya’da Barış İçin Kültür Organizasyonu kapsamında düzenlenen ulusulararası karikatür sergisinde yer aldı. 
Almanya, Fransa başta olmak üzere dış basında birçok haber ve yoruma konu olan Erer’in çizgilerini topladığı Bir Bıyıksız (1990), Eşi Nadide (1995), Kötü Kız (1999), Tehlikeli İlişkiler (2000), Evlilik (2004), Kız Hikâyeleri (2015) adlı kitapları yayımlandı. Yine çizimlerinden bir seçki Chica dü Lüks adıyla Berlin’de Almanca olarak basıldı. 
İş yaşamı nedeniyle uzun yıllar ayrı kaldığı resim, Paris’te kendilerini çizdirmeye, yaptırmaya başladı... ve bu kesintisiz devam ediyor.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin