d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Das Orgien Mysterien Theater -Hermann Nitsch

33 B izlenme  
3.12.2020


VIDEO, PHOTOGRAPHS, PAINTINGS
6 KASIM - 5 ARALIK 2009 Dirimart
Ruhun ve bedenin tüm ilkel tabulardan arınması gerektiğini düşünen Avusturyalı aksiyonist Hermann Nitsch, Mistelbach (2007) ve Napoli’de (2008) açılan kişisel müzeleri ile tanınıyor. Sanatçının İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Dirimart’ta izleyenleriyle buluşuyor. Teatral aksiyonlarıyla bilinen Nitsch, 1960’lı yıllardan itibaren hayvan kadavraları, kan, koyu renkte boyalar ve meyveler kullanarak çeşitli kült imgeler ve kalabalık bir oyuncu grubu eşliğinde performanslar düzenlemeye başladı.

Bu aksiyonist gösterileri dini bir ayin niteliğinde sunan sanatçı, kullandığı müzik, dans ve paganist ritüeller aracılığıyla Hıristiyan inancının kutsal kabul edilen tasvir ve sembollerini sorguluyor. Beden sanatı olarak da bilinen performans çalışmalarında dini sembolleri araç olarak kullanan Nitsch’i Gesamtkunstwerk” (Bütüncül Sanat Yapıtı) kavramını 21. yüzyıla taşıyan bir sanatçı olarak tanımlayabiliriz. Aralıksız altı gün boyunca süren aksiyonlarında Nitsch, ruhun ve bedenin ilkel tabulardan arınmasını sahneliyor.

 Bugüne kadar yüz yirmi yedi teatral performans ve elli yedi boya aksiyonu gerçekleştiren sanatçı, kendisi için kırmızı rengin önemini şöyle ifade ediyor: Kırmızı, insanları en çok etkileyen renktir. Çünkü hem doğuşun hem de ölümün rengidir.” Sanatsal çalışmalarını Orgien Mysterien Theater (Âlem ve Gizem Tiyatrosu) adıyla ilk olarak 1960 yılında canlı bir performans halinde sunan sanatçı, 1970’li yıllarda Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da pek çok aksiyon düzenlemeye başlıyor. Ardından 1971 yılında Avusturya’da Schloss Pinzendorf adlı şatoyu kiliseden satın alıyor ve burası çok daha büyük gösterilerin merkezi haline geliyor.

29 Ağustos 1938’de Viyana’da doğan Hermann Nitsch, 1989-2004 yılları arasında Frankfurt Staedel Schule ve Viyana Üniversitesi’nde konuk profesör olarak ders vermeye başladı. Viyana’da Moderner Kunst Stiftung Ludwig, MUMOK Müzesi’ndeki sergisini 2004 yılında açan sanatçının Saatchi Galeri, Londra (2005), Martin-Gropius- Bau Berlin’deki retrospektif sergisi (2006) gibi daha pek çok önemli sergisi yer almaktadır.

Devamı

Seçtiklerimiz