d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Emre Özçaylan | Emre Kantaşlı | Armaggan Art & Design Gallery

102 B izlenme  
7.11.2020
Emre Kantaşlı/"Arındırılmış Şehir" - Emre Özçaylan/"Akl-ı Faal"
18 Eylül 25 Ekim 2014
Armaggan Art & Design Gallery
 
 
“ARMAGGAN Art & Design Gallery Solo Sergi Dizisi, ressam Emre Kantaşlı ve heykeltraş Emre Özçaylan ile devam ediyor”
 
Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Art & Design Gallery Nisan ayında başlattığı solo sergi serisinin üçüncüsüne 18 Eylül – 25 Ekim 2014 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
 
Türkiye’nin tek sanat ve tasarım galerisi olarak, Tarihi Yarımada’da özel konseptler üzerine yoğunlaşan sergileri ile merak uyandıran ARMAGGAN Art & Design Gallery ressam Emre Kantaşlı’nın “Arındırılmış Kent” ve  heykeltraş Emre Özçaylan’ın  “Akl-ı Faal” isimli solo sergilerine aynı anda yer veriyor.
 
Heykel ve resimde Kesişim
Emre Özçaylan ve Emre Kantaşlı’nın  bir arada yer alması fikrinin doğuşu için Galeri Koordinatörü ve serginin küratörü Şanel Şan Sevinç: “Her iki Emre de genç, heyecanlı, sanatı hayatlarının merkezine alan isimler. Yaşamları sanat ile nefes alıyor. Emre Kantaşlı modernizm ile birlikte steril edilmiş, arındırılmış kentin insan üzerinde yarattığı değişimleri resimlerinde arıyor. Boşluğun yaratacağı yalnızlığa dikkat çekiyor. Emre Özçaylan malzemeye olan hakimiyeti, kullanımdaki ustalıgı ile ilk etapta izleyici kendine çekiyor. Her biri deneysel bir süreç taşıyan heykellerinde hayvanlarla insan arasında bir ağ örülmeye çalışılıyor” diyor.
 
Emre Özçaylan sergisinin isminin ilhamı için şu tanımı kullanıyor: Akl-ı Faal’in en belirgin özelliği bir şeyi yoktan var etmemesidir; yaratmaz, yoktan bir şey var etmez, fakat yaratılmış olana biçim vererek bir şeyler meydana getirir, yaratılmış olanı düzenleyerek yeni yeni şeyler meydana getirir.
 
“Arındırılmış Kent” ismini verdiği sergisinde, mimari formlardan kompozisyonlar oluşturan Emre Kantaşlı modernizmin dayattığı yaşam tarzına neleştirel yaklaşıyor. Kendi sözleri ile: “Moderleşme sürecinin getirilerinden biri de steril bir yaşam sürmek eğilimidir… Mimari öğelere de yansıyan bu sterilizasyon kavramı, bireyi özünden uzaklaştırmış ve kendisi gibi davranmak yerine, bu tarz yerlerle ilişkişendirilmiş davranış modelleri geliştirmeye zorlamıştır.”
 
Emre Kantaşlı ve Emre Özçaylan’ın solo sergileri, ARMAGGAN Art & Design Gallery’de yaratılan iki ayrı salonda, özel bir mimari çalışmayla sergilenecek.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz