d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Faruk Cimok-İstanbul Resimleri-Ekol Sanat Galerisi İzmir

164 B izlenme  
10.11.2020
 
Faruk Cimok
İstanbul Resimleri
8 Mart – 8 Nisan 2014
Ekol Sanat Galerisi İzmir
 
İzmir’de yer alan Ekol sanat Galerisi, ressam Faruk Cimok’un ‘İstanbul Resimleri’ adlı sergisine 8 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
Gündelik hayattan beslenerek İstanbul’u sanat imgesine dönüştüren Cimok; desenin, resmin gerçek temeli olduğunu savunuyor. Görmek istediği figürleri, İstanbul’un tarihi mekanlarıyla buluşturuyor.  
Sanatçı eserlerinde, özellikle İstanbul’un simgesi olan Beyoğlu, Ortaköy, Sultanahmet, Büyükada ve Kandilli semtlerine yer veriyor. Yüksek gözlem gücü sayesinde Taksim ya da Ortaköy Meydanı’nda gezen güleryüzlü, modern görünümlü figürleri, sokaklarda oynayan çocukları ve neredeyse her resimde karşımıza çıkan güvercinleriyle bu semtlerin tarihi dokularını bir araya getirip, yaşayan resimler olmasını sağlıyor. Işık etkilerini özümseyen, renk ve dokuları birleştirerek, ulusal kimliğimizi ortaya çıkarıyor. Figürler kimi resimde Atatürk Anıtı etrafında gezerken, bazen de Çiçek Pasajı’nda eğlenirken karşımıza çıkıyor ve tam da gündelik hayatın içinden geliyorlar. Çalışan, eğlenen, gündüz ya da gecenin her saatinde karşılaştığımız bu figürler, belki de önünden defalarca geçip de resimdeki yansımasını görünce fark edebildiğimiz mekanları, İstanbul’da yaşayanlar için artık alışıla gelen mimari yapıları, tüm güzellikleri ile gözler önüne seriliyor. Cimok’ un fotoğrafsal anlatımıyla da Ayasofya’nın mimari güzelliğine bir kez daha tanıklık ediyoruz. 
Hayatı güzelleştiren öykülerin anlatıldığı, kentsel yaşam biçimlerine tanıklık eden bu resimler, akıp giden zamanın içinde insanın, anlık tepkilerinin kurgulanmasıyla estetik bir hal alıyor. 
Faruk Cimok’un ‘İstanbul Resimleri’, 8 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında İzmir Çiğli'deki Ekol Hastaneleri'nin yanında bulunan Ekol Sanat Galerisi'nde görülebilir.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz