d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Gülten İmamoğlu | Işığa Doğru | Ekol Sanat Galerisi İzmir

102 B izlenme  
6.11.2020
Gülten İmamoğlu
"Işığa Doğru"
18 Nisan – 20 Mayıs 2015
Ekol Sanat Galerisi İzmir
 
Çağdaş Türk Resim Sanatının en önemli kadın temsilcilerinden, "Organik Metastrata" adını verdiği özgün üslubuyla adından söz ettiren Prof.Dr.Gülten İmamoğlu’nun “Işığa Doğru” isimli resim sergisi Gönül Özgürel’in küratörlüğünde İzmir’de ilk kez Ekol Sanat Galerisinde 18 Nisan -20 Mayıs tarihleri arasında yeralacaktır
 
 Gülten İmamoğlu, çağdaş Türk resim sanatının, çok sayıda uluslararası ödüle sahip önemli temsilcilerindendir. Aynı zamanda sanatçının eserleri, yurtdışındaki South Nevada Fine Art Museum (Las Vegas- USA), Osthaus Museum (Hagen- ALMANYA), Baksı Müzesi ve özel koleksiyonlarda da yer almaktadır.
 
Gülten İmamoğlu, yaşam’ı; “zihinsel olarak yarattığımız imgelerin dışında, kendi öz benliğimizi deneyimlediğimiz, içinde kendi mucizelerini barındıran, derin bir hikaye” olarak yorumluyor. Resmettiği her bir eser, bu hikayeyi tamamlayan evrende bütünün bir parçasını oluşturmaktadır. Kelimelerin sadece yaşananları insanların anlayabileceği bir boyuta taşıdığına inanan sanatçı sözcüklerin sesinin yetmediği yerde, sanatın ifade gücüyle varoluşu sorgulayarak yaşama katkısına dikkat çekmektedir.
 
Gülten İmamoğlu temelde “insanoğlunun ışığa doğup, ışıktan yok oluş” gerçekliği ve bunu yöneten zamana karşı çaresizliğini  sorguladığını söylemektedir. Soyut heykelsi figürler yaratan sanatçı eserlerinde her açıdan denge kurarak yön kavramını yok saymaktadır.  “Çünkü evrende her şey dengededir ve evrenin altı, üstü, sağı yada solu yoktur. Evren içinde mucizeleri barındıran soyut bir sonsuzluktur. İnsan evrenin küçük bir yansımasıdır ve evrenin sınırlarını sezgileriyle çözmeye çalışmakta olduğunu” söylemektedir.
 
Bu sergisinde yer alan eserlerinde  de insanın zamana karşı çaresizliğini işlerken, yaşam ve ölüm arasındaki yolculuğa ve evrenin sonsuz döngüsüne katman katman şekil veriyor. Cinsiyetler arası ilişkileri ve çatışmaları, aşk, acı ve hüzün arasındaki bağı, rüya ve gerçeklik arasındaki tezatlıkları rengin gücünü kullanarak ışığa doğru giden yolu aydınlatıyor..
 
Gülten İmamoğlu’nun  “Işığa Doğru”   isimli  Resim sergisi  18 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında sergiye özel en seçkin yapıtları ile Ekol Sanat Galerisinde izleyicilerle buluşuyor.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz