973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Gerçek Aşk Gönül Eşi - Ebru Özseçen

16 B izlenme  
14.01.2021

Rampa, 7 Nisan'a kadar Ebru Özseçen'in Gerçek Aşk Gönül Eşi isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ebru Özseçen'in işleri mimarlık ve güncel sanat alanındaki araştırmalara dayanır. Özseçen, mimari, tasarım ve güncel sanat alanındaki birikimini mekân ve beden ilişkisinin psikolojik ve sosyolojik boyutlarını araştırmak için kullanır.

Ebru Özseçen'in işleri kentsel müdahalelerden heykel ve objelere, fotoğraftan videoya, film yerleştirmelerinden çizimlere uzanan büyük çeşitlilik gösterir. Sanatçı, içerisi/dışarısı, kamusal/kişisel arasındaki ikiliği ve çağdaş toplumdaki bireysel hafızayı kendine konu edinir. Görünürde olağan olanı soruşturan Ebru Özseçen, sıradanın sihirli ve görünmeyen yönlerini açığa çıkarır.

Özseçen'in işlerinde sıklıkla karşılaşılan androjen formla fallus, vulva, uterus ya da skrotum- ayrım gözetmeden oynamasındaki cinsiyetçi boyutu göz ardı etmek mümkün değildir.

Sanatçı, kimi zaman pornografik müstehcenliğin sınırlarını zorlayarak erotik yoğunluğu her zaman ön plana yerleştirir. Diğer yandan sanatçının pek çok işinde zanaatkârlık geleneğine duyduğu derin hayranlıkla harekete geçtigi görülür.

Özseçen formun tensel niteliği ve iyi kotarılmış bir objenin güzelliğine ilgi duyar. Bu yaklaşım bizi sanatçının pratiğini yeni bir bakışla değerlendirmeye yönlendirir. Özseçen'in forma dair keskin bakışı ve güzel, saf, temiz olana karşı duyduğu romantik saplantı, bir zanaatkarın parmaklarında rafineleşen keskin ama duyarlı, şiddetli ama zarif işler olarak karşımıza çıkar.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin