5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

''Gerçeklik Senfonisi'' Nuri Battal

24 B izlenme  
28.11.2020

Artgalerim Nişantaşı, 21 Ocak - 28 Şubat 2010 tarihleri arası Nuri Battal’ın Gerçeklik Senfonisi” (Symphonic Truth) isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.
Her dönem hayatının orijininde resim sanatı yer alan Nuri Battal, Japonya’da eğitimi sırasında etkisinde kaldığı Uzakdoğu felsefesiyle varoluşu, geometrik Anadolu motifleriyle sorguluyor.

Yerli ve yabancı sanat eleştirmenlerinden tam not alan Nuri Battal’ın eserleri; renklerin, çizgilerin içinde eriyerek bütüne giden yolu oluşturduğu, kompozisyonlarının kişisel karakteriyle paralel; derinlemesine analiz, kesinlik, zıtlık ve uyum temalarının ön planda olduğu homojen bir yaklaşımın tuval üzerindeki aksidir. İlk bakışta renklerin doygunluğunun yarattığı sıcak etkileşimli duygu aktarımı, kavramsal nesnelerin birlikteliğiyle farklı bakış açılarının kapılarının aralandığı yapıtlar haline dönüşür.

 Resimlerindeki biçim elemanlarının birbirini izleyerek oluşturduğu geometrik gruplandırma yöntemi, soyut biçimsel paradigmanın oluşum süreçleriyle ilgilidir. Boyanın bütünüyle kapatamadığı biçimleri ışık yardımıyla istifleyerek bu anlama keskin göndermeler yapmakta, açık-koyu yorumlarını öne çıkarmak suretiyle bu keskinliğin vurgu dozunu öne çıkarmaktadır. Yunanca arınma anlamına gelen katharsis’ kavramı, Nuri Battal’ın resimlerinde çağdaş kökenli bir tinsel rahatlamanın kapısını açar. Yolunu ve bu yol üzerinde varacağı menzilleri önceden saptamak yerine, bunu biçimlerin doğal akışına bırakması Nuri Battal’ın izleyicisi açısından beklenen bir olgudur. Resimdeki bu ölçülü soyut arayış, aslında kurguladığı renk ve biçim tasarımlarıyla doğrudan örtüşür ve izleyiciyi tinsel arınma duygusuyla spontan bir buluşmaya çağırır.

Nuri Battal’ın“Gerçeklik Senfonisi” (Symphonic Truth) isimli resim sergisi, Pazartesi – Cumartesi 10:00 - 21:00, Pazar günleri 12:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz