Glory Hole | Gaia Gallery

92 B izlenme  
4.11.2020

 

Glory Hole
23 Haziran – 23 Temmuz 2016
Gaia Gallery


Küratör: Hande Oynar

Gaia Gallery, yaz sezonunda Glory Hole sergisiyle gözetleme ve gözetlenme fetişinin üzerine yoğunlaşıyor. Yerli ve yabancı 11 çağdaş sanatçının katıldığı sergi, 23 Temmuz’a kadar Tarihi Elhamra Han’ın beşinci katında gezilebilir.

Glory Hole sergisinin küratörü Hande Oynar, “Glory Hole, en dar anlamıyla basit bir delik. Kelimenin kökeni, cam yapımında kullanılan fırınlara dayanıyor ama popüler kültürde, halka açık tuvaletlerde anonim seks veya mastürbasyon için açılan deliklere işaret ediyor. Bu bağlamıyla, karşılıklı hazzın yanında iletişim, yakınlık ve sorumluluk istemeyenlerin tercih ettiği bir yaramazlık alanı. Gözetlemek isteyen kadar, gözetlenmek isteyenin de kendi avantajına çevirdiği eşit bir iktidar paylaşımını ifade ediyor aynı zamanda. Tek bir anda bütünün parçalarının görünmesine olanak tanıdığı için muğlaklığı ve yanlış anlaşılmaları mümkün kılan bir gözlem aracı. Deliğin diğer tarafını görmeyi ne kadar arzuladığımızı, meraka yenik düşmeye ne kadar teşne olduğumuzu yüzümüze vuruyor,” diyor.

Video, fotoğraf, yerleştirme ve performans gibi farklı disiplinlerden gelen çağdaş sanatçılar arasında Ali Elmacı, Beyza Boynudelik, Cansu Çakar & Coşku Fertinger, Deniz Özgün, Gizem Karakaş, Joana Kohen, Kıvanç Martaloz, Mito Gegic, Sezer Arıcı ve Tina Dobrajc bulunuyor.

“George Orwell, 1984’ünde, ‘Uyurken veya uyanıkken, içeride veya dışarıda, banyoda veya yatakta – hiç kaçış yoktu. Kafatasının içindeki birkaç santimetrekare dışında hiçbir şey senin değildi.’ diyerek karanlık bir baskı imparatorluğu distopyası çizer. İçinde yaşadığımız dönemde, en az bu baskının karanlığı kadar hazcı ve parıltılı bir teşhirciliğin yükselişine tanıklık ediyoruz.” diyen Hande Oynar, “Hayatlarımızı gözetleyenlere gönüllü olarak açtığımız sosyal medya hesaplarımızdan vize vermek için retinamızı taramalarını kabul ettiğimiz ülkelere, fikirlerimizi etkilemesine izin verdiğimiz popüler kültür abur cuburundan şehir içindeki hareketlerimizi bizim güvenliğimizi öne sürerek izleyen MOBESE'lere gözetleme deliklerine alıştığımız bu çağda, Glory Hole kavramını genişletmeye yeltendik.,” diye ekliyor. 

Sergi 23 Temmuz’a kadar Gaia Gallery’de gezilebilir. 

#AreYouCurious

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz