Her Genç Kızın Rüyası? Gülin Hayat Topdemir

34 B izlenme  
13.11.2020

Casa Dell'Arte Galeri'de 1-30 Nisan tarihleri arasında görülebilecek 'Her Genç Kızın Rüyası?' adlı sergisindeki yeni resimleriyle Gülin Hayat Topdemir, kadına özgü bir hayal olan 'gelin' olma hayalini sorguluyor. Kendini peri masalı gibi bir düğünün baş rol oyuncusu olarak hayal eden bir erkek ya da yıllar öncesinden düğününü planlayan, damatlığını seçen bir erkek tanıyor musunuz?

Hayatını paylaşacağı insanı bulup, bunun sosyal ve kanunen tasdik edilmesini yüzyıllardır süregelen bütün abartılı sembollerle kutlamak kadına özgü bir hayaldir. Gülin Hayat Topdemir de bir kadın olarak yeni resimlerinde hepimize bugün gayet doğal gelen bu hayali sorguluyor. Sanatçının mekandan bağımsız olarak ustalıkla resmettigi farklı kadın bedenleri ve dahil oldukları beyaz projenin psikolojik ağırlığı bizi bazen depresif, bazen de tedirgin edici bir yolculuğa çıkarıyor.

Maalesef biliyoruz ki bu coğrafyada altınlar ve kırmızı kuşaklarla süslenen beyaz elbiseyle umuda doğru çıkılan yolculuklar, her zaman mutlu sonla bitmiyor. Bu sergiyle Gülin Hayat Topdemir gelinliğiyle hayatına mal olan bir yolculuğa çıkan İtalyan sanatçı Picca Bacca'yı da anıyor.

Gülin Hayat Topdemir
1976 yılında İstanbul'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde Yüksek Lisansını yapmıştır. 2007 Nuri İyem Resim Ödülü Seçici Kurulu Özel Ödülü sahibidir.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin