5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

''Hibrid Mekanlar - Koridorlar'' Azade Köker

35 B izlenme  
3.12.2020

Türk çağdaş sanatının önemli temsilcilerinden Azade Köker'in yerleştirme ve kağıt kolajlardan oluşturduğu son çalışmaları 4 Kasım - 4 Aralık 2009 tarihleri arasında ''Hibrid Mekanlar-Koridorlar'' başlığı altında, Casa Dell'Arte Galeri'de sergileniyor.

Azade Köker, son çalışmalarında gelenek ve modernliğin gelişiminin ardışık ilerlemediği ve bu iki kavramın çatışması altındaki kentlerde oluşan, işlevsel ve biçimsel olarak hibrid mekan ve koridorları, kent tarafından tüketilen sakinleri ile birlikte konu ediniyor. Özdeşlik, farklılık, aidiyet ve melezlik gibi günümüze damgasını vuran konuları kağıt-kolaj tekniğiyle gerçekleştirilmiş yapıtların yanı sıra karışık teknik ve kağıt malzemeyle oluşturulmuş heykel ve yerleştirmelere yer veriyor.

Sergi katalogu yazısında Levent Çalıkoğlu ''Hibrid Mekanlar-Koridorlar''a şöyle değinmekte: '' İki söylem dağarcığının içerisinden doğuyor sergi: Modernist toplumsal tahayyülü tamamlayamadan evrensel olma telaşını globalleşmenin göz alıcı zamansız dönüşümüne kaptıran kentlerin melez kimlikleri ile bireysel arzu ve isteklerini etraflarındaki fiziki dönüşüm karşısında konumlandıramayan, tatmin edemeyen kent sakinlerinin arada kalmış hikayelerinden besleniyor bu şeffaf katmanlar. Dolayısıyla baskın, biçimsel mutlak bir gerçeklikle her zaman için iç dünyanın sonsuz olanaklarından beslenen bir hayal gücünün kesişim noktasında kurguluyor sergisini Azade Köker. Formalist, katı, ölçülebilir, izi sürülebilir çoğunlukla geometrik bir köke bağlı bir üretim pratiği ile ucu bucağı kontrol edilemeyen, doğumu ve ölümü arasındaki gerilimin tam olarak tarif edilemediği bilgi dışı uçucu insani meselenin karşılaşma sahasında bir imkan aralığı gören bir sanatçının tepkisi olarak okunmalı sergi.

Köker, bugünün gözde konularından birini kişisel bir gözlem ve yansıtma pratiği üzerinden sanatın çalışma sahasına çekiyor ve tüm hesaplaşmasını şimdiki zamanın verilerinden güç alarak gerçekleştiriyor. Azade Köker'in son çalışmalarından oluşan Hibrid Mekanlar - Koridorlar sergisi 4 Kasım - 4 Aralık tarihleri arasında Casa Dell'Arte Galeri'de görülebilir.

Azade Köker
1949 yılında İstanbul'da doğan Azade Köker, 1971 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından burslu olarak gittiği Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nde endüstriyel tasarım eğitimi gördü. 1985 yılında Galerie am Tiergarten, Hannover'de kişisel sergi, 1990 yılında Emschertal - Museum, Herne, 1992 yılında Galeri Nev ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği kişisel sergisi ile 1992 yılından bu yana Almanya'nın çeşitli üniverstilerinde ders veren sanatçı, bugün Braunschweig Teknik Üniversitesi'nde sürdürdüğü profesörlüğünün yanısıra, aynı üniversitenin Plastik Sanatlar Anasanat Dalı Başkanlığını yürütüyor.

Devamı

Seçtiklerimiz