d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Kalıntı - Tunca Subaşı

10 B izlenme  
14.01.2021

Tophane
Tunca SUBAŞI
2012-01-05 _ 2012-02-25
       
            
Tunca Subaşı “Kalıntı” isimli son kişisel sergisi ile 5 Ocak - 25 Şubat 2012 tarihleri arasında Pi Artworks Tophane’de. Subaşı yakın dönem resimlerini içeren bu sergisinde, tarihsel bellek oluşturan fotografik görüntüleri yeniden üreterek kalıntısal bir izlenimi yorumlamaktadır.

Sosyal katmanlar arasındaki çelişkileri, bu çelişkilerin yarattığı toplumsal olayları konu olarak belirleyen sanatçı, figürleri rastlantısal olarak karşılaştırdığı, kendinden başka bir şeye göndermede bulunmayan biçimler halinde resmediyor. Oysa ki kullanılan figürler içerikten yoksun bir görünüme sahip değiller; figürler tuvalin yüzeyinde hareketsiz konumda olmayıp, aksine, yüzeyin dışına çıkan eylemler gösteriyorlar. Sanatçının üzerinde durduğu konuların içeriğinde sosyo-politik çelişkilerin yarattığı ironik dili de okumak mümkün. Sanatçı, tarihsel bir durumu “imlemek” üzere günümüze kalacak belgelerden yeni temsiller üretip bu temsilleri göndermede bulunduğu gerçeklikten koparmakta ve ironik bir anlatıma dönüştürmekte.

Sanatçının dilini genişletirken yararlandığı materyaller daha çok çeşitli propaganda yöntemleri için kullanılan afiş, poster gibi matbu nesneler ve bilinçli olarak eskitilmiş objeler. Resimlerinde tuval yüzeyinin dışına çıkarak tarihsel dönüşümleri inceleyen Tunca Subaşı, grafik etkisini taşıyan sloganlaşabilecek görsel imgeleri stencil ve airbrush tekniği ile yeniden üretiyor. Sanatçının kurmuş olduğu dilin “kalıntıları” bütüncül bir olayı öykülediği kadar, her iş kendi başına da bir olayın öğesi olarak okunabilir.

Tunca Subaşı  Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra 2005 yılında Guido Casaretto ile birlikte “Yüzen Gecekondu” projesini yaptı. Galeri Artist’te ilk kişisel sergisini (İstanbul, 2006), ardından Sanatorium Sivil Sanat İnsiyatifi’nde “Little Boy” sergisini  (İstanbul, 2010) açtı. 2011’de Siemens Sanat’ta “Ham Haller”, Sanatorium Sivil Sanat İnisiyatifi’nde “Suistimal”, Mad Art Gallery’de “Poetry Scores Art Invitational” (St. Louis, ABD) sergilerine katıldı.

Tunca Subaşı’nın  Pi Artworks Tophane’de 05 Ocak-25 Şubat 2012 tarihleri arasında devam edecek olan “Kalıntı” adlı sergisi Pazar hariç her gün  10:30-19:00 saatleri arasında gezilebilir. (0212.245.40.87)

Devamı

Seçtiklerimiz