f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Kübra Boy | Bağ | Kale Tasarım ve Sanat Merkezi – BASE Akaretler

114 B izlenme  
6.02.2024

Kübra Boy

Bağ

13 - 17 Aralık 2023 

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi – BASE Akaretler

 

‘İyi Bak Dünyana’ hareketinin öncülüğünü yapan disiplinlerarası üretim ve paylaşım platformu Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), bu yıl da BASE’de sıra dışı bir eserle yer alıyor. Türkiye’nin genç sanatçılarının eserlerini 13-17 Aralık tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’de buluşturacak olan BASE’de, sanatçı Kübra Boy’un ‘Bağ’ adlı enstalasyonu, KTSM desteğiyle dünyasına iyi bakanları aynı duyguda birleştirmeyi hedefliyor. 

BASE’i ilk yılından beri destekleyen, ‘İyi Bak Dünyana’ hareketinin öncülüğünü yapan disiplinlerarası üretim ve paylaşım platformu Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), bu yıl da BASE’e desteğini sürdürüyor. 13-17 Aralık tarihleri arasında sanatseverleri buluşturan BASE’de, sanatçı Kübra Boy’un ‘Bağ’ adlı enstalasyonu sergileniyor. 

Birbirimize kolektif bir güçle bağlı olduğumuzun altını çizerken bir diğer yandan da dünyasına iyi bakanları aynı duyguda buluşturmayı amaçlayan “Bağ” isimli enstalasyon, Şemse (güneş) motifi içerisinde ağaç formuyla insanın dünyayı besleyici ve koruyucu bir sığınak olarak algıladığı toprak ana metaforuna odaklanıyor. Toplam 200 karodan oluşan, her bir karosu ise farklı bir biçimi içeren enstalasyon ancak karolar bir araya geldiğinde bütün olarak bir ağacı oluşturuyor. Birimler iş birliği içinde olduğumuzda ortaya çıkan gücü temsil ederken, tablo dışındaki ipler ise kolektif gücü temsil ediyor. İnsanlar arasındaki ilişkilerin, dünya ile etkileşimin ve doğa ile uyumun önemine vurgu yapan eser, aynı zamanda insanın içsel doğasıyla çevresi arasındaki derin bağlantıları ve birlikte yarattığı umudu, doğaya ve diğer insanlara olan duyarlılığı artırmayı amaçlıyor.

Mekanda yere gelişigüzel bırakılan iplerle izleyiciyi de bu bağın bir parçası yapmayı amaçlayan sanatçı Kübra Boy; "Toprak ana metaforuna değinen enstalasyon, yeryüzünde yaşayan her canlı için tek sığınak olan dünyayı bir ağaç formunda yansıtıyor. Çini karoların bir araya gelerek bir bütünü oluşturduğu eserde, iş birliği içindeki kolektif gücü ve aynı zamanda insan-doğa arasındaki kırılgan ilişkiyi sembolize ediyor.’’ dedi. 

Sanatçı Hakkında:

Kübra Boy, 1990 yılında Sakarya'da doğdu. 2010 yılında girdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi    Geleneksel Türk sanatları Çini anasanat dalından 2017'de mezun oldu.  Sanatçı, Baseİstanbul, artweeks, stepistanbul gibi birçok karma sergide yer alan sanatçı, ilk solo sergisini "Zafer Hatırası" adıyla 2019'da Merkür Galeri'de gerçekleştirdi. Boy'un eserleri genellikle çağdaş çinilerden oluşurken, çini desenlerini farklı malzemelerin üzerine uygulayarak yeni formlar ortaya koydu. Sanatında, insan ile doğa arasındaki derin ilişkiyi ve insanın doğa üzerindeki etkilerini irdeliyor.

2017'den beri Kadıköy, İstanbul'daki atölyesinde sanat çalışmalarını sürdürüyor.

 

Devamı

Seçtiklerimiz