MÜGSF 6.Uluslararası Öğrenci Trienali-Noktaları Birleştirelim-MİXER

27 B izlenme  
7.11.2020
MÜGSF 6.Uluslararası Öğrenci Trienali
Noktaları Birleştirelim
5 Haziran - 23 Haziran 2013
MİXER

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ilk kez 1997 yılında düzenlediği Uluslararası Öğrenci Trienali, “Connecting the Dots // Noktaları Birleştirelim” başlığı altında bu yıl altıncı kez gerçekleşecek. Geleneksel olarak Haziran ayının ilk haftasında yapılan Trienal, dünyanın dört bir yanından sanat - tasarım öğrencileri ve kurumlarını bir araya getiren en güçlü etkinliklerinden biri olarak tanınıyor. Trienal’in kurum dışı ilk sergisi ise 5-23 Haziran tarihleri arasında, Tophane’de bulunan Mixer’in ev sahipliğinde gerçekleşecek.
 
Genç sanatçıların kariyer gelişimi ve sanat üretimine katkılarını desteklemek ve sanatı ulaşılabilir kılmak amacıyla kurulan ve bir sanat galerisinin ötesinde, bir sanat platformu olan Mixer’in kurucusu Hamit Hamutçu, konuya ilişkin şunları söyledi:  “Mixer olarak sanatı, insanların yaşamının içine daha çok sokmayı, her eve ve işyerine sanat eserlerinin girmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu bağlamda da genç sanatçıların üretimlerinin desteklenmesinden, takipçilerine erişmesine kadar geniş bir yelpazede mevcut ortamı geliştirmek, hatta değiştirmek istiyoruz. MÜGSF ile de bu perspektiften hareketle işbirliğine gittik ve 6. Uluslararası Öğrenci Trienali’nde  gençlerin eserlerine kapımızı açtık. Trienal’in ilk kurum dışı sergisi Mixer’de 5-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz”
 
Trienal hakkında
 
6.Uluslararası Öğrenci Trienali’nin üç önemli yeniliği var. İlki, öğrenciler Trienal’in planlanması ve organizasyonu süreçlerine aktif olarak dahil oldular. 
 
İkinci önemli yenilik, Trienali’n bir haftalık etkinlik olmaktan çıkarılarak tüm yıla, atölye çalışmaları ile yayılması. Bu kapsamda -bir kısmı online, bir kısmı ise yerinde aktif katılımla süren- kırk üç adet ulusal ve uluslararası atölye çalışması gerçekleştiriliyor.
Üçüncü yenilik ise, Trienal’in, İstanbul’un sanat ve tasarımın takip edildiği önemli merkezlerinde görünür kılınması. 
 
Uluslararası Öğrenci Trienali sergiler, atölye çalışmaları, film gösterimleri ve sempozyum ile tamamlanacak. Yıl boyunca süren atölye çalışmalarının bir kısmı ve sempozyum Salt Galata’da, film gösterimleri İstanbul Modern’de yapılacak. Haziran ayı içerisinde yapılacak kurum dışı ilk sergiye ise Mixer ev sahipliği yapacak. Mixer’in yanı sıra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ve Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi’nde sergiler gerçekleşecek. Pera Müzesi ise atölye seçkilerinden oluşan sergiye 6 Ağustos-22 Eylül 2013 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. 
 
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 6. Uluslararası Öğrenci Trienali programlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi, triennial.marmara.edu.tr adresinden edinilebilir. 

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz