f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

The Built Environment-Lower East Side İstanbul'da-Mixer

97 B izlenme  
7.11.2020
The Built Environment-Lower East Side İstanbul'da
19 Eylül - 2 Kasım 2014
Mixer


Mixer yeni sezonda işleri İstanbul’da daha önce gösterilmemiş olan New York Lower East Side'dan dokuz sanatçıyı bir araya getiren The Built Environment, Lower East Side İstanbul’da projesini sunmaktan mutluluk duyuyor. Fotoğraf, resim, kolaj, baskı, heykel ve video gibi tekniklerle işlerini üreten bu sanatçıların bazıları, İstanbul’un sosyal ve kentsel özelliklerine göndermeler yapan mekana özgü işler ortaya koyuyor. Mixer’in Tophane’deki galeri mekanında, 19 Eylül – 02 Kasım tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan The Built Environment, Lower East Side İstanbul’da inşa edilmiş alanları kentsel topografya bakımından ele alarak, çevremizin düzen ve yapısının hayatlarımızda nasıl bir kaybolmuşluk, yüzleşme, ve hatta anksiyeteye yol açabildiğini irdeliyor.
The Built Environment, Lower East Side İstanbul’da günlük yaşamlarımızın ve sanatçıların üretimlerinin etrafımızı saran çevre ve bu çevreyi yönlendiren bilgi sistemleri, yapılar ve çevresel kontrol tarafından ne şekilde sınırlandırıldığını inceliyor. Sergiye katılan sanatçılar, günümüz çevresinin mimari biçim ve sanatsal obje düşünceleriyle nasıl kesiştiğini ve bu kesişim noktalarının sosyal manipülasyon, organizasyon ve bilginin yayılmasına ilişkin sistemlerle olan ilişkisini sorguluyor. Sanatçılar zaman zaman kaideleri bozmayı başararak etrafımızda olan biteni gözler önüne seriyor. Hem sakini oldukları hem de çalıştıkları New York Manhattan’daki Lower East Side (LES) bölgesini ufuk açıcı projeleri için bir platform olarak kullanan bu sanatçılar ve The Built Environment, Lower East Side İstanbul’da projesi LES’i mesken edinmiş yaratıcı oluşumların yaklaşım ve enerjisini İstanbul Tophane’ye taşıyor.
Projenin küratörlüğünü, kendisi de New York’ta yaşayan ve Sotheby’s Institute of Art ile Columbia University Barnard College’da eğitim veren ve Performa 13’ün 2015’te yayınlanacak olan kitabının editörlüğünü yapan sanat tarihçi, yazar ve küratör Kathleen Madden üstleniyor.
Sanatçılar Robin Cameron, Anna K.E., Carol Szymanski, Josh Tonsfeldt ve küratör Kathleen Madden 2014 Turkish Cultural Foundation Cultural Exchange Fellowship tarafından kısmen desteklenmektedir. Bu proje, The American Turkish Society'nin Moon and Stars Project fonu tarafından desteklenmektedir.

Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz