d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Mustafa Pilevneli-Son Dönem Eserler-Türker Art

144 B izlenme  
10.11.2020
Mustafa Pilevneli
Son Dönem Eserler
27 Şubat - 20 Mart 2014
Türker Art
 
 
Kuşağının en önemli sanatçılarından Prof. Mustafa Pilevneli'nin ‘’Son Dönem Eserler’’i  27 Şubat, 20 Mart tarihleri arasında Türker Art'ta sanatseverlerle buluşuyor.
 
Pilevneli, 50 yılı aşkın süren sanat serüveninde zengin renkleri, temaları ve kusursuz tekniğiyle Türk çağdaş resim sanatının öncü sanatçılarından.  Resimlerinde yaşanmışlık ön planda.  Soyut ve somut renk, doku, leke, biçim ilişkilerini ışık ve devinim olgusuyla ustaca yakalıyor.  Sergide, cıvıl cıvıl renklerin ve fantastik vurgulamaların kullanıldığı büyük boyutlu akrilik tuval 'başeserler' ve şiirsel görsellikteki suluboyalar dikkat çekmekte.
 
Usta sanatçı, Ege'nin mavisi ve doğasını, denizaltı derinliklerini, gözlerden uzak kalmış az rastlanır güzellikleri değişik açılardan tuvaline yansıtıyor.  Balık figürlü kompozisyonları ise Pilevneli'nin özgün ve benzersizleri arasında.  Çengelköy'de camii avlusu, Sultanahmet, Çınaraltı gibi İstanbul'un değişik semtlerinden derlenmiş peyzajlarında kentin günden güne kaybolan güzelliklerini resmediyor.
 
Haldun Taner'in 'Duyargaları her an yeni bir renge, titreşime açık' diye tanımladığı Mustafa Pilevneli'nin otuzdört adet eserinin yer aldığı '’Son Dönem Eserler'’ sergisi adeta bir sanat festivali tadında.  Yurtiçi ve yurtdışında sayısız özel koleksiyon ve müzelerde eserleri yer alan sanatçının mimari projelerdeki sanat yapıtları da önemli eserlerindendir.
Müzik:Müzikotek
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz