Nazlı Eda Noyan-DNA_nen-CDA Projects

77 B izlenme  
10.12.2020

Nazlı Eda Noyan
DNA_nen
2 Kasım – 1 Aralık 2012
CDA-Projects


Genç sanatçi Cda-Projects'deki ikinci sergisinde içinde yasadigimiz ülkeyi yapıtaşlarına doğru derin bir incelemeyle kayıt altına alıyor.

Ülke gündeminin ve ülkeyi oluşturan birimlerin parçalandığı ve sanatçının özgün işleminden geçerek  yeniden yapılandığı bu sergide, bir şeyler tanıdık geldiği oranda da yabancı kalıyor.

Güncel olaylar,  kişiler ve durumlar Noyan'ın kendine has "tırımlamalarıyla" çizgilerine parçalanarak dijital ortamda işleniyor ve  farklı çevre ve ilişkiler ağıyla yeniden bir araya geliyorlar.
Bu sergisini bir analiz olarak yapılandıran sanatçı,  incelemesini ülkeyi oluşturan kurum ve sembollere odaklayarak bir çeşit gen haritası çıkarıyor.  Semboller, uğradıkları biçimsel deformasyonla başkalaşıyor  ve izleyiciyi bu parçaları birleştirmeye davet ediyor. 
Logonome başlığı altındaki bu çalışmalarda kurumsal kimlikler tersyüz edilerek yeni yapılar öneriliyor. Hesaplı grafiksel logolarin gevşediği, çözüldüğü ve hacim kazanarak üçüncü boyutta varlık kazandığı bu seri kendi küçük anıtlarını oluşturuyor.
Birim biçimlerin genetik yapıtaşları gibi tekrar edip büyüyerek sergi alanını sardığı ve mekanı dönüştürdüğü seçkide Noyan, biçimlerin hem en yalın hem de en yoğun hallerini göstererek yeni sergisinde bu yapıyı birlikte anlamayı öneriyor.

DNA_nen 2 Kasım – 1 Aralık tarihine kadar Mısır Apartmanı'ndaki Cda-Projects Galeri'de görülebilir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin