Ne Gülüyorsun? Bu senin hikayen / Mehmet Dere

35 B izlenme  
3.02.2021

Mehmet Derenin Ne Gülüyorsun? Bu senin hikayen. isimli sergisi Rampa'da...

Mehmet Derenin Ne gülüyorsun? Bu senin hikayen. isimli sergisi ise Türk tarihi üzerine ironik, bibliyografik nitelikteki bir çok işin özetini içinde barındıran bir önerme niteliği taşıyor.

Ne Gülüyorsun? Bu senin hikayen; bellek, kimlik gibi çok parçalı katmansal yapılar oluşturan kavramların açık uçlu karakterine gönderme yapıyor. Kavramsal olarak ağlama ile gülme arasında kalan bu nokta herşeyin herşey içinde birbirine bağlı olduğu bu coğrafya üzerinde şeffaf bir düzlem ve tarafsız kurgusal bir dil kurmayı amaçlıyor.

Sergi, Türkiye kültür tarihi üzerinden hareketle yerel ve toplumsal bellek araştırmalarına odaklanılan bir dizi ironik ve sözünü esirgemeyen kurgudan oluşturulmuş.

Sanatçı çalışmalarını kültürel belleğin buluntu imgeleri ile kurarken kendi içselliğini ise tüm bu ele geçirilmişliklerin üzerine şiirsel bir şekilde dahil eder. Toplumsal adaletsizlik, direnme ve hayatta kalma politikaları, sanatçıya ait dışarıdan bir gözlemin sonucu değil, yakın mesafeden, yaşam pratiğinin tam içerisinden bir bakışın eseri olarak gündeme gelmekte.

Kimi zaman trajikomik kimi zaman da sabır ve acı ilişkisi üzerine odaklı olan bu tavır, çalışmalarda kesintisizce ve ibadet eder gibi tekrar tekrar işlenerek izleyiciye sunuluyor.
Derenin işleri; bu anlamda bir uçağın karakutusunu anımsatıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin