d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Nejat Türkmen - Duvarın Diyalektiği

89 B izlenme  
7.11.2020
Nejat Türkmen
"Duvarın Diyalektiği"
C.A.M Galeri
14 Aralık - 31 Ocak 2013
 
Nejat Türkmen, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı fotoğraf projesini ilk kez “Duvarın Diyalektiği” başlıklı sergisi ile sanatseverlere sunuyor.
 
Duvarlar, tarihte bir yandan insanoğlunun yüz yıllardır malını, canını, kültürünü, dinini korumak; diğer yandan da halkları, ulusları ayırmak, ötekileştirmek ve özgürlükleri kısıtlamak için örülmüştür. Nejat Türkmen, halkları koruyacak ya da ayıracak kadar uzun ömürlü olmadığı kanıtlanan duvarları, fotoğraflarında kendi sanatsal duyarlılığı ile belgeliyor.
 
Tarihte görülen görkemli duvarlar, toplumsal ayrımlar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu ayrımlarla beraber oluşan karşıtlıklar ve çatışma durumu, Türkmen’in fotoğraflarında aktarmak istediği ana konuyu oluşturuyor. Ayrıca karşıt sınıflı toplumlar arasındaki çatışmanın duvarlara renk ve figür ile yansımaları sanatçının objektifinin vazgeçilmezlerindendir.
 
Nejat Türkmen “Duvarın Diyalektiği” sergisinde, duvarların üzerine aktarılan duygu ve düşüncelerin izlerini fotoğraflarında bir araya getirerek izleyicileriyle paylaşıyor.
 
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz