d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ertuğrul Ateş&Nejat Türkmen-S.U.A.T/Kapılar-Galeri Işık

220 B izlenme  
10.11.2020

Ertuğrul Ateş & Nejat Türkmen
S.U.A.T/Kapılar
3 Ekim - 26 Ekim 2013
Galeri Işık


Nejat Türkmen ve Ertuğrul Ateş; ortak sergileri Sevgi, Umut, Aşk ve Temas kısaca S.U.A.T. temalı KAPILAR sergisi ile çarpıcı bir işbirliğine imza atıyorlar. Temelinde Sevgi, Umut, Aşk ve Temas’ın olduğu sergi, 3 Ekim-26 Ekim tarihlerinde Nişantaşı Işık Galeri’de sanatseverlerle buluşacak.
 
İki sanatın ve sanatçının ortak imzasını taşıyan, fotoğrafla resmin, aynı tuvalin üzerinde uyum içinde birleştiği eserler için Nejat Türkmen 14 kapıyı fotoğrafladı. Ertuğrul Ateş, bu fotoğraflar ve fırça darbeleriyle tuvaline akıttığı hayalleriyle KAPILAR sergisinin gözbebeği eserleri ortaya çıkardı. Sergi, tıpkı yola çıkış hikayesi gibi bir dayanışma, kardeşlik ve mücadeleyi anlatıyor.
 
Pek çok Down sendromlu çocuğun hayatında önemli bir fark yaratacak bir kapı açma niyetiyle yola çıkan Ertuğrul Ateş ve Nejat Türkmen, destekleriyle Down sendromlu çocukların, gençlerin gerekli eğitimleri alarak, yetişkin olduklarında üretken bireyler olmalarına büyük bir katkıda bulunacaklar.
 
Serginin yaratıcılarından Ertuğrul Ateş: “SUAT, adına bu projeyi gerçekleştirdiğimiz kardeşimizin adı. SUAT bize verdiği ilham ve cesaretle var olma nedenine-nedenimize derin anlamlar yükleyebileceğimiz bir katkı daha yaptı. Kendisiyle aynı kaderi paylaşan diğer kardeşlerine ve bizlere bir kez daha kardeşleşme fırsatı tanıdı. Bize düşen onun bu mesajını sizlerle buluşturup hep beraber ‘biz’ olmaktır” diyor.
 
Serginin yaratıcılarından Nejat Türkmen ise: “Aslında adına yaşam dediğimiz, acı tatlı bir çok olayla geçen süreç, bir kapıdan girip, diğer bir kapıdan çıkmak gibidir. Aşık Veysel’in dizelerinde söylediği gibi “İki kapılı bir handa / Gidiyorum gündüz gece” ne çok şey anlatmaktadır. Sevgi, Umut, Aşk ve Temas’ın en üst boyutunu yaşama imkanı bulduğum, bu projeye ilham kaynağı olan canım kardeşim Suat, yalnızca kardeşim değil, aynı zamanda çocukluğumda oyunlar oynadığım arkadaşım olmuştu. Suat, bizlerden bir kromozom fazla dünyaya gelen diğer arkadaşlarla bizi bir kez daha bir araya getirdi. Onun gibi bir kardeşe sahip olduğum için sonsuz bir mutluluk duyuyorum.Kapılar sergimizin ilham kaynağı sevgili kardeşim Suat, evrenin bütün işaretli çocuklarıyla yeniden kardeş yaptın beni. Bu vesileyle seni bir kez daha yürekten kucaklıyorum. İyi ki varsın.” diyor.
 Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz