5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Oda | The Marmara Pera Sergi Salonu

98 B izlenme  
5.11.2020
"Oda"
Candan İşcan, Ekin Su Koç, Mert Özgen
06 Ocak – 05 Şubat 2016
The Marmara Pera Sergi Salonu
 
 
Sade Kolektif’in The Marmara Pera işbirliği ile hayata geçirdiği “Pera’da Sanat” projesi kapsamında düzenlediği ikinci sergisi ‘ODA’,  6 Ocak – 5 Şubat 2016 tarihleri arasında üç genç sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.
 
Oda sergisi; sergi mekanını, Mert Özgen, Ekin Su Koç ve Candan İşcan için üç ayrı alana bölüyor ve üç sanatçının eserleri birbirinden ayrılmış mekanlarda sergileniyor. Sergi aynı zamanda; çizim, yağlı boya, kolaj gibi farklı teknikleri de aynı alanda bir araya getiriyor.
 
Sergide ‘Oda’ kavramı aracılığı ile medyumlara aktarılan eserlerin hayata geçirilmeden önce zihinde nasıl şekillendiği ve eserler aracılığı ile zihinsel odaların nasıl ifade edildiği ortaya çıkıyor. Sergi, bir ‘oda’nın sanatçının sanatsal üretimi için sadece yaşanan bir yer değil, hayallerin kurulduğu düşüncelerin oluştuğu fikirlerin ortaya konduğu gizli kalmış ve derinlikleri olan alanlar olduğunu ortaya koyuyor.
 
Bu bağlamda, Candan İşcan’ın çalışmalarında, zihnin odaları, organik hayatın beden bulduğu, sanatçının düşsel ormanlarında yarattığı yaşam formlarının ortaya çıktığı bir alan olarak karşımıza çıkarken Ekin Su Koç’un resim çalışmaları ise, gizli kalmış anılarla dolu odalarda eski fotoğrafların parçalarını ve geçmiş yaşamları bir araya getiriyor. Mert Özgen’in tuval çalışmaları ise, odalarda hayal ettiği yaralı kadınların hikayelerini ortaya koyuyor. Bu üç farklı odayı misafir eden sergi, ziyaretçiyi sanatçıların algılarının odalarında yolculuğa çıkartıyor.
 
Sade Kolektif, sanatçıları desteklemek için projeler geliştirir ve onları yurtiçi ve yurtdışı sanat platformlarında temsil eder. Markalar ve sponsorlukları kullanarak sanat için yenilikçi alanlar geliştirmeyi ve sanatçıları, sanata destek veren kurum ve markaları proje alanları üzerinde bir araya getirmeyi amaçlar. Bu kapsamda, sanatın kalbinde nefes alan ve açıldığı günden bu yana desteklediği projelerle sanata nefes veren The Marmara Pera ile birlikte başlattığı “Pera’da Sanat” projesi aracılığı ile The Marmara Pera’nın sergi alanını sanatçılara açmaktadır. 
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz