''Sahip Olmak''Resim Sergisi - Mustafa Horasan

44 B izlenme  
25.11.2020

Mac Art Gallery 4 Kasım.- 13 Aralık 2008 tarihleri arasında Mustafa Horasan’ın To Have-Sahip Olmak ” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının son iki senelik çalışmalarından oluşan sergi desen ve fotoğraf arşivinden oluşturduğu 2 ayrı damardan besleniyor.. Horasan’ın daha önceki dönem çalışmalarından çok da bağımsız olmayan ve aslında önceki süreçlerinin uzantısı niteliği taşıyan yani aslında sanatçının kaygılarının yada ifade etmek istediklerinin de birbirinden uzaklaşmadan devamı niteliği taşıyan serginin adı “to have-sahip olmak”.. To Have-Sahip Olmak ; ” tam anlamıyla aidiyeti kastetmiyorum burada.. serginin adı ve yer alan eserlerdeki anlatım tamamen ve aslen ‘FARKINDALIK’ ..

Hepimizin hergün gördüğümüz etramızda olan olaylar yada var olan yaşamlar ve varlıklar karşısında görmezden geldiğimiz ama tam da orada olan gerçekler.. Günlük yaşamda farkında ol/a/madığımız belki de daha çok sonuçları üzerimizde olumsuz etkilere yol açtığında ancak farkına vardığımız bilinirlilikler..” Sanatçının olan ile insanın olana bakarken gördükleri” yada gör-e-medikleri ve bundan doğan çelişkiyi sorgulaması..”

Ben” ile sınırlı kaldığımızda etrafımızda olan korkuları, acıları, güzel ve çirkinleri, acımasızlıkları kendimiz dışına çıkarak “ben”den sıyrılarak farkında olmamız. Kendi isteklerimiz, duygularımız yanında çevremizde olup bitenlerinde farkında olmak ve yaşam içinde gerçekleşen hareket (lerimiz) ve davranışları(mız)n etkilerini anlamak.. “ yaşamın kendisi dinamik. Hergün her an yeni bir şeyler oluyor.. etrafımızda olan bitene kendimiz dışından bakabilmek için araştırıp, okuyarak, bilinçlenerek gör/e/mediğimiz olay ve varlıkların “FARKINDA OLMAK “ mümkün ve etkilerini anlamamız.. “

Sergide son iki senelik fotoğraf ve pentür çalışmalarının yanısıra sanatçının 6 adet eski video çalışması ve süregelen dönemlerinin hatırlatması niteliğinde küçük boyutlu eserleri de yer alıyor.. Horasan’ın tüm süreçlerinin takip edilebileceği farklı mediaları bir arada kullandığı sergisi Pazar hariç hergün 10:00-19:00 saatleri arasında Mac Art Gallery’de izlenebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin