Tatlı Rüyalar - Orkide Akkoç Sabit

20 B izlenme  
27.01.2021

ORKİDE AKKOÇ SABİT
TATLI RÜYALAR
1 Kasım-8 Aralık

Genç sanatçı Orkide Akkoç Sabit kendi dünyasından yola çıkarak birbirinden farklı materyaller ile ürettiği çalışmalarıyla 1 Kasım – 8 Aralık 2011 tarihleri arasında Mac Art Gallery’de izleyicileri ile buluşuyor. Eserlerde kullanılan farklı materyaller sanatçının çokyönlülüğü ile de örtüşüyor.

Akkoç’un eserlerinde Freudyen bir söylemle kullandığı imgeler, bizi aslında hiç çıkamadığımız çocukluğumuza geri göndererek bireysel ve kolektif bilinçdışının ortaya çıkardığı silik benliğimizde kalan izlere tekrar bakmaya zorluyor. İzleyen şimdiki zaman ve gelecek zaman arasında; tutkuları, arzuları, çaresizlikleri, şüpheleri, korkuları ve varoluşuna ilişkin kaygıları arasında kalarak karmaşık bir ruh haline doğru itiliyor.

Sanatçı zaman ve mekandaki kırılmalar, kişilerin bir bedenden başka bedenlere geçişleriyle İzleyiciyi kendisiyle yüzleşme haline sokarak bu çok kapsamlı ve sonsuz belleği hayal gücünün ürpertici ve kışkırtıcılığı ile yorumluyor .


Sergide dış dünya ve bastırılmış duyguların oluşturduğu kontrast; eserlerdeki sertlik ve büyüklüğe karşın güçlü feminen hatlar bastırılmış bir gizil dönem olarak karşımıza çıkıyor. Cinsel kimliğe doğru giden süreç birbirine dönüşmüş ve iç içe geçmiş formlarda okunabilirken yetişkinliğe has daha sert, büyük, karamsar, tahrik edici imgeler ve ikonlar sanatçının ironik anlatımı ile oyun dünyasının bir parçası haline geliyor.

Orkide Akkoç Sabit bu sergisinde, zaman kavramını deforme ederek çıktığı spiritüel yolculukta, sanatseverlerin izleyicisi ya da kahramanı oldukları rüyalara davette bulunuyor.


Sergi 1 Kasım-8 Aralık 2011 tarihleri arasında Pazar hariç hergün 10:00-19:00 arasında görülebilir.

 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin