Sarp Kerem Yavuz | Muhteşem Yüzyıl | Anna Laudel

99 B izlenme  
1.12.2023

Sarp Kerem Yavuz

"Muhteşem Yüzyıl"

22 Eylül - 5 Kasım 2023

Anna Laudel

Fotoğraf alanında aldığı uluslararası ödüllerle dikkat çeken sanatçı Sarp Kerem Yavuz’un yeni sergisi “Muhteşem Yüzyıl”, oryantalizm, homoerotizm, politika, din ve şiddet gibi tartışmalı konulardaki varlığını sinematografik bakış açısıyla irdelerken, erkek bedenine odaklanıyor. Sergide sanatçının 2010 yılından günümüze uzanan 14 yıllık fotoğraf serüvenini gözler önüne seren işlerin yanı sıra sanatçının yapay zekâ teknolojilerini kullanarak ürettiği yeni dönem eserleri de yer alıyor. Adını “Muhteşem Yüzyıl” dizisinden alan sergi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde en ihtişamlı devrini yaşayan Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel ögelerine göndermelerde bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun 100. yılında, gerçek ve hayalin iç içe geçtiği tarihsel anlatıların da yer aldığı sergi, izleyicileri geçmiş ve gelecek ile bağ kurabilecekleri bir yolculuğa davet ediyor. Galerinin iki katına yayılan serginin giriş katında sanatçının geçmişteki fotoğraf üretimlerinden referansla özel bir yapay zekâ motoruyla oluşturulan WET_DREAMS isimli bir koleksiyonu yer alıyor. Galerinin ikinci katında ise, ilk koleksiyonun oluşturulmasında kullanılan, sanatçının artistik gelişimine tanıklık eden geçmiş dönem eserleri bulunuyor. Sanatçının Layer.ai yapay zekâ motorunu kullanarak geliştirdiği fotoğraf koleksiyonu WET_DREAMS’de hamam ritüellerini gerçekleştiren erkek beden ve formların alevler, buhar ve duman ile tutkulu birleşimi Yavuz’un deneysel görsel anlatımı ile hayata geçiyor.

Sergi aynı zamanda fizik kurallarına meydan okuyan gerçeküstü portreler ile izleyicilerin hayal gücünü tetikliyor. Yavuz, sansürsüz bir şekilde üretim yapması için özel olarak davet edildiği Layer.ai platformuna kendi çektiği fotoğrafları ve Midjourney yardımıyla hazırlanan yapay zekâ görüntüleri yükleyerek yapay zekâ için bir veri kümesi oluşturuyor. Sanatçı, veri kümesini Peter Hujar, Ara Güler ve Robert Mapplethorpe gibi sanatçıların eserleri ve erkek bedeninin estetik görüntüleri ile genişlettikten sonra, yeni imgeler elde etmek için seçtiği özgün kelimelerle Layer.ai üzerinden bir bağlam oluşturuyor. Süreci şekillendiren kelimeler düşünüldüğünde, dilbilimsel katmanlarla sanatçının görsel yolculuğu daha kompleks bir hâl alıyor. WET_DREAMS seçkisinde Yavuz, kendini ifade etme şekli ile yapay zekâ yansımaları arasındaki farklılıkları mercek altına alıyor. Yavuz’un bu alandaki yapay zekâ çalışmaları, makine öğrenimi ve oto-oryantalizm alanında öncü nitelikler taşıyor. Koleksiyon, sanatçının fotoğraf geçmişine ve dijital geleceğine ayna tutuyor.

Galerinin ikinci katında yer alan serginin diğer bölümü, Yavuz’un 2010 yılından bu yana çalıştığı fotoğraflardan oluşuyor. Koleksiyon, sanatçının on dört yıllık sanatsal üretimlerine retrospektif bir bakış sunarken, erkeklik, cinsel yönelim, din ve siyasetle sürekli değişen tartışmalı ilişkileri gözler önüne seriyor. Serginin bu kısmındaki fotoğraflar ve görsel imgeler aynı zamanda ilk bölümdeki eserleri oluşturmak için yapay zekâ teknolojilerine sunulan temel içerikler olarak Yavuz’un üretim sürecine hizmet ediyor. Sergi bir bütün olarak, farklı ancak birbiriyle etkileşim içinde olan iki farklı koleksiyonu deneyimlemek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin