Işığın Yönleri / Deniz Üster - Elif Süsler

31 B izlenme  
10.03.2021

Proje 4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nde Türk-İtalyan Kültür Diyalogu Kuran İtalyan Sanatçı Giovanni Ozzola sergisi ile birlikte Elif Süsler ve Deniz Üster de eserleri yer almaktadır.
Küratör Elena Forin tarafından Müzenin Açık Arşiv Odası’ndan (Archvarium) seçilen iki genç Türk sanatçıdan Elif Süsler “Aydınlığa Yönel” adlı video ve kartpostal standlarından oluşan yerleştirmesini, Deniz Üster ise “Being an Earguest to Gossip” adlı videosunu ve “Said and Put” adlı toprak içinde filizlenmiş patatesleri içeren organik yerleştirmesini sunuyor.
Genç Türk sanatçılarından Elif Süsler ve Deniz Üster Ozzola ile eş zamanlı ikinci bir sergide mekanın kullanımını beraber yönetiyorlar. Sanatsal güçleri ve olgunlukları sebebiyle seçilen bu sanatçılar Ozzola ile beraber yeni semantik, dilbilimsel, izleksel ve ifade imkanlarını keşfedecekler ve müzenin sanatsal üretim ortamı olarak rolüne vurgu yapacaklar.

Elif Süsler 1983 Ankara doğumlu. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar bölümünden sonra Grenoble’da sanat eğitimine devam eden Süsler Bari kentinde 2008 yılında yapılan 13.“Giovani Artisti dell’Europa e del Mediterraneo,” Bienali'nde, 2009 yılında Grenoble'da yapılan ESAG Dekorasyon Fuarı'nda, Nancy'de 2010'da yapılan “4 Element” Bienali'nde ve yine bu yıl Darphane'de yapılan Uluslararası Fotoğraf Bienali'de yer aldı. Süsler bu sergide kartpostal gibi yarı nostaljik bir aracı kullanarak insan silüetlerini peyzaj imajlarını sarmalayan bir çerçeve haline getiriyor.

Deniz Üster 1981 İstanbul doğumlu, halen Glasgow kentinde yaşıyor ve çalışıyor. Mimar Sinan Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra Sabancı Üniverstesi Görsel Sanatlar bölümünde master yapan sanatçı 2007 yılında “Avrupa’dan Genç Sanatçılar Bienali”ne seçildi. Melez kültürel kavramlarla ilgilenen, gelenek ve çevre, değişimin yorumu gibi konuları ele alan sanatçı farklı üslup, yöntem ve malzemelerle çalışıyor. 2008'de İtalya'nın Bari kentinde yapılan 13. “Giovani Artisti dell’Europa e del Mediterraneo”, Bienali, 2009'da Glasgow'da Çağdaş sanatlar Merkezi'ndeki video gösterisi, bu yıl Berlin'de yapılan MFA Uluslararası Gösterisi, New York'taki New School House Galerisi'nin sergisi, Aksanat'ta yapılan Çağdaş Sanatçılar sergisi katıldığı etkinliklerden bir kaçı

Devamı

Seçtiklerimiz