d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Süleyman Saim Tekcan-'At'nağme'-Galeri Işık

110 B izlenme  
7.11.2020
Süleyman Saim Tekcan
‘At’nağme’
9 Nisan-10 Mayıs 2014
Galeri Işık
 
Türk Sanat'ının ve çağdaş sanat eğitiminin duayeni, Prof.Dr.Süleyman Saim Tekcan, son dönem çalışmalarını 9 Nisan-10 Mayıs 2014 tarihleri arasında Galeri Işık'ta sergiliyor. 
 
"At'nağme" başlıklı seçkide, sanatçının yağlıboya resim,gravür,bronz ve ahşap heykellerinin yanısıra, desen çalışmaları da izleyici ile buluşacak.Sergide izleyiciye sunulan eserler, zengin teknik araştırmalar ve geçmişten kimi değerleri günümüze taşıma özlemine karşın Modernist anlayışıyla, yıllardır üreten usta bir sanatçının 50 yıllık birikimini yansıtıyor.
 
Sergi kitabının ön yazısını hazırlayan Prof. Dr. Semra Germaner’in ifadeleri ile Süleyman Saim Tekcan’ın, yoğun sanatsal üretimiyle, eğitimciliğiyle ve Türkiye’de özgün baskı resmin gelişimine katkılarıyla Türk sanat ortamında önemli bir yere sahip olduğunu okuyoruz. 
 
1990’dan günümüze uzanan çalışmalarında at imgesi, bazen tek başına ama çoğu kez –bir doku etkisi yaratan-eski yazıların eşliğinde yer almaktadır.Bu Osmanlı kaligrafi örnekleri din dışı, yaşamla ilgili güzel,hoş sözlerdir.2001 yılından itibaren sergilediği “Bronz Atlar” ı da bu serinin türevi olup üzerinde resimlerde olduğu gibi doku yaratmak amacıyla mühürler, yazılar ve eski paralar kullanılmıştır. 
 
Bugün 50 yıllık sanat yaşamını ardında bırakan Süleyman Saim Tekcan, 2004 yılında İMOGA (İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi) adıyla kurduğu müzesinde özgün baskı tekniklerinin tümünü içeren ve Türk sanatının da en büyük ustalarının çalışmalarından oluşan koleksiyonu sergilemektedir.
 
Müzik: Müzikotek
 
 
.
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz