f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

''Ukde'' Karma Sergi

23 B izlenme  
28.11.2020

Ebru Alpagut, Nihal Martlı, Hande Varsat, Burcu Yağcıoğlu
Dört genç kadın sanatçının eserlerinin beraberce bir çekim alanı oluşturduğu ''Ukde''sergisi, C.A.M Galeride.

Arzu edilip de ulaşılamayanlara, kapalı kalmışlara, içe dert olanlara, düğümlere, karmaşalara, içimizden geçemeyenlerin bıraktığı tortuya dair; güzel başlayıp da bitmeyen, içte kalan bir hikaye ''ukde''. Belki de ukde ancak sanat yoluyla soyut bir sona ulaşabilir. Ukdenin özündeki fikirde pozitif bir anlam var aslında; yapılmak, söylenmek istenene ve arzulanana dair, meyve vermiş ve fakat meyvesi toplanmamış bir ağaç gibi. Meyveler dibine dökülür zamanla, çürür ve ağacın köklerini besleyen bir tortuya dönüşür.

İşte bu sergide de, böylesi bir beslenmenin fazlarını, içimizde taşıyıp üzerini örttüğümüz şeyin dışarıdan görünen formunu izleyeceksiniz. Anlaşılmak istenen hisler ama ne çok anlatılıyor, ne de çok hoşa gidiyor, çünkü onlar ''ukde''. Ardında bir sürece dair bir eskiz barındıran, bir şey bildiren (ama bir mesaj değil) , bir şeylere temasta bulunan ama çok da göz önüne sermeyen, sanatçıların kendilerine özgü hassaslıklarıyla işlenmiş orijinal yapıtlar izleyeceksiniz.

Onlar, çağdaş sanata, bakabileceğimiz objelere dönüşmüş, kendine özgü bir sona ermiş ''eksiksiz'' ukde olarak değerlendirilebilir.
İzleyin içinizde çağdaş sanat görmeye dair bir ukde kalmasın.

Devamı

Seçtiklerimiz