Unique Prints - Demir Kardaş

15 B izlenme  
27.01.2021

Demir Kardaş’ın mono baskılarından oluşan “Unique Prints” adlı kişisel sergisi Galeri/Miz’de.
 
Galeri/Miz, 2011-2012 sergi sezonunu, Demir Kardaş’ın Unique Prints sergisi ile sürdürüyor.

Kardaş’ın Unique Prints sergisinde sunduğu çalışmalarının tümü linol baskı tekniği ile gerçekleşti. Sanatçı, baskı tekniği ile çalışmakla birlikte, tercihini monoprint yönünde kullanıyor.

Böylelikle, resim kalitesindeki çalışmaların, tıpkı resim gibi tek oluşu üzerinde odaklanan sanatçı, bu sergisinde üç farklı seri ile çalışıyor.

Soyut geometrik desenler üzerinde yoğunlaşan Kardaş’ın baskıları, saydam renk katmanları ile derinlik kazanıyor. Sanatçının kullandığı özgün doku yöntemi, derinlik duygusunu yoğunlaştıran bir öge olarak ön plana çıkıyor.

Zaman içerisinde renkler ve şablonların işlerinde ön plana çıktığını belirten Demir Kardaş eserleri için, “Daire ile kare bende bir sonsuzluk ve düzen duygusu yaratmaktadır. Döngüsel hareketleri bazen dairelerin içinde hızla dolaştırmayı bazen de karenin sakin düzeninin içerisinde bir anafor halinde gezdirmeyi seviyorum. Üst üste saydam şablonlar kullanarak renk geçişleri yapmak hoşuma gidiyor. Formlarım aslında kendi sanatımızın yansımalarıdır. Çini desenleri kaftanlar mezar taşları ve doğaldır ki hat ile tezhip.” demektedir. Zamanı kaçırmamaya özen gösteren sanatçı kendisine ait bir hayal dünyasını kağıtlar üzerine aktarmaya çabalamaktadır.

Unique Prints sergisi Teşvikiye Galeri/Miz’de 31 Ocak 2012 tarihine kadar devam edecek.

Demir Kardaş: 1950’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. 2004 – 2006 yılları arasında yağlı boya ve akrilik çalışmalarını sürdüren Kardaş, 2006’dan bu yana ressam Ergün Başar’ın yanında resim ve linol tekniği ile yaptığı özgün baskı çalışmalarını sürdürmektedir. 2009 yılından itibaren Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sanat Kuramı ve Eleştiri Yüksek Lisans programına devam etmektedir.

Adres: Ahmet Fetgari Sokak 28A Teşvikiye

Devamı

Seçtiklerimiz