Vahap Avşar Rampa'da

25 B izlenme  
10.03.2021

Rampa, 25 Aralık 2010  5 Şubat 2011 tarihleri arasında, Vahap Avşarın İstanbul’da açılacak ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Vahap Avşar, fotoğraftan performansa, tuvalden yerleştirmeye uzanan çeşitli tür ve teknikteki işlerinde, varlığı her bir eserde içten içe yeniden duyumsanan kendine has muhalif ve politi-kritik kimliğiyle öne çıkan bir imza.

Avşar bu açıdan özellikle Türk toplumu ve Türkiye üzerinden yaptığı derin okumalarla gündeme taşıdığı pek çok konu ve kült yapıtıyla yıllardır beğeniyle izleniyor ve tanınıyor.

Rampadaki sergi bu yönüyle, sanatçının çeyrek asırlık kariyerinin kilometre taşları sayılabilecek Supreme (2008), Hz.Ali vs. İsa (1993), Atatürk / Alfabe (1991), Hotel Europa (1992), Yemin Töreni (2010), Özgürlük ve Macera (1992) ve Beş Bin Türk Lirası (1986) gibi başlıca çalışmalarını da aynı çatı altında buluşturacak bir tür ilk sergi olma özelliğini de taşıyor.

Vahap Avşarın eserlerindeki içerik, aslında tüm izleyicilere tanıdık gelecek kimi olay ve mekanlara göndermeler taşıyor. Sanatçı, kitle medyasından tüketim toplumuna, her nevî söylem ve imgeyi mevcut gerçekliğin kökünü kurutarak meşrulaştıran liberal-kapitalist aşırı üretim döngüsünden emperyalizme, yerel ve küresel otoriteyi temsil eden resmi ve gayriresmi kişi ve kurumlardan, sosyal hak eşitsizliğinin yarattığı toplumsal nefret söylemine kadar, pek çok unsuru titizlikle ve ustaca görselleştiriyor. Avşarın toplumsal birer aynaya bürünen eserleri, söylemsel doğruluğu zamanla kanıtlanmış bicimiyle Rampada izleyiciyle buluşuyor.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin