Wildlife / Süha Derbent

43 B izlenme  
3.12.2020

20 yıldır profesyonel fotoğrafçılık yapıyor. Sırasıyla; Cumhuriyet Gazetesi, Atlas Dergisi ve Marie Claire Dergisi'nde gezi fotoğrafları çekti. Bir Numara Hearst Yayıncılık bünyesinde yayınlanmakta olan Gezi National Geographic Traveler Dergisi'nde, de iki yıl boyunca Görsel Yönetmen olarak çalıştı. Derbent, İskandinavya'dan Madagaskar'a, Sri Lanka'dan Kanada'ya kadar 60'dan fazla ülke gezdi. 1998 yılı Nisan ayında bir ilke imza atan Derbent, soyunun tükenmesinden korkulan Bengal Kaplanı'nı fotoğraflayan ilk Türk vahşi yaşam fotoğrafçısı oldu.

2002 Temmuz ayında İş Bankası Kültür Yayınlarından ''Yüz Yüze'' adlı ilk kitabı yayınlandı. Yayının hemen ardından CNN International, Süha Derbent'le bu kitabına ilişkin bir röportaj yaptı. Bu röportaj CNN International ''World Report''da beş kez yayınlandı. 2003 yılında soyu tehlikedeki hayvanlara dikkat çekmek amacı ile BP ve Emirates ile ortak bir projeye gerçekleştiren Derbent’in fotografları ile BP takvimi yapıldı. Tüm arşivini WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfına bağışladı, Kişisel web sitesi www.suhaderbent.com 2008 yılında yenilendi ve 30 dan fazla uluslararası ödül kazandı.

Yeryüzünde yaşayan ve soyu tehlike altında olan 7 büyük kediyi fotograflamak hedefi ile yola çıkan Derbent 2008 yılında bu hedefine ulaştı.

Devamı

Seçtiklerimiz