d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Y.Bahadır Yıldız | Dezenformasyon | Versus Art Project / Karşı Sanat

90 B izlenme  
6.11.2020
Y.Bahadır Yıldız
Dezenformasyon
25 Şubat - 14 Mart 2015
Versus Art Project / Karşı Sanat


Bahadır Yıldız on yıllık bir çalışma sürecinin ürünleriyle, Karşı Sanat ve Versus Art Project’te  “Dezenformasyon” adlı sergisiyle 25 Şubat-14 Mart tarihleri arasında izleyici karşısına çıkıyor. Sergi, iki kata yayılıyor. “Formasyon” ve “deformasyon” katları serginin kurgusal iskeletini oluşturuyor. “Formasyon” katı kendi içinde “Din Kültürü - Ahlak Bilgisi” ve “Milli Güvenlik” bölümlerinden oluşuyor. Otobiyografik izler, yerel kültürel imgeler, psikanalitik çağrışımlar taşıyan; sanatçının kendi ürettiği boyalarla, geliştirdiği özgün tekniklerle yaptığı çalışmalar olağanüstü bir dünya yaratıyor.
Bahadır Yıldız’ın işleri zanaat, emek-beden ve doğa ile çağdaş sanat dilinin ilişkisini yeniden kurguluyor. Yıldız, performatif üretim sürecini sıradışı yöntemlerle kaydediyor. Özellikle akıntı ve erimeyle oluşturduğu resim ve heykellerinde sentetik ve doğal malzeme bir araya geliyor. Sanatçı, dev plastik heykellerini ve bilinçdışı imgelerini açıklarken “beklenti tasarımı” ve “leş estetiği” kavramlarını kullanıyor. Bahadır Yıldız’ın üretimi, günümüz sanat alanı ve politik ortamında yeni konumları düşünülebilir kıldığı için özellikle dikkate değer.  
“Dezenformasyon” sergisini 25 Şubat-14 Mart tarihlerinde Karşı Sanat Çalışmaları - Versus Art Project’de görmeniz mümkün. 
Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz